Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

Pod patronatem medialnym „Wiadomości”

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza w dniach 28-30 września na wielkie zwiedzanie Podgórza. W sobotę otworzymy ok. 30 obiektów, a w niedzielę zaprosimy kilkanaście spacerów tematycznych. PDOD to wyjątkowa możliwość poznawania i odkrywania Podgórza – szeroko rozumianego, jako prawobrzeżna część Krakowa. Odwiedzimy najciekawsze zabytki Podgórza, a także wiele miejsc na co dzień niedostępnych – forty, pracownie rzemieślnicze, zapomniane obiekty przemysłowe i inne miejsca ważne dla historii Podgórza.

Wszystkie ścieżki tegorocznych uroczystości, imprez, wydarzeń, mają jeden mianownik – Wolność. Wytęskniona, odzyskana. To gigantyczne zwierciadło dziesiątków pokoleń tych, co byli tu przed nami. To ich dar – drogocenny klejnot, którego wartość wielu ludzi na świecie zna i wielu nie docenia. My, cieszmy się nią! Świętujmy, odnośmy się do niej, opowiadajmy i dzielmy się nią na różne sposoby. Naszą propozycją są XVII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi czyli poznawanie, rozumienie, zachwycanie się Podgórzem – miejscem z którego przyszła do Polski niepodległość! Jednak podgórskie święto wolności swoją kulminację będzie miało w październiku. Zatem drogę do wolności należy przygotować już dziś. Zaplanujmy działania, dowiedzmy się kto jest kim, gdzie należy się udać i co zrobić. Zapraszamy zatem do spisku!

Inauguracja naszego podgórskiego święta rozpocznie się w sercu przyszłych wydarzeń –  na podgórskim Placu Niepodległości (piątek 28 września, godz. 17.30), gdzie splatają się wątki, losy bohaterów i losy wyzwalanego miasta. Tu, 31 października 1918 roku w wyniku działań grupy spiskowców,  narodziła się „sztuka”, którą pokażemy Państwu za pomocą wystawy plenerowej „Sztuka niepodległości”. Znajomość planu działania pozwoli nam wciągnąć do spisku podgórzanki, czego świadkiem będziemy, gdy dotrzemy, po otwarciu wystawy do willi przy Wzgórzu Lasoty 3. Wspólnie śmiało ruszymy do Muzeum Podgórza. A tam? Tajemniczy biało-czerwony poczęstunek i projekcja dokumentu „Antoni Stawarz” w reżyserii Roberta Rachwała (produkcja TVP Kraków, 2010).

 

A w niedzielę zaprosimy m.in. na takie spacery:

 

Z cyklu ” Historie z Piasków Wielkich”, temat: ” Na ścieżkach Piasku Małego, historycznej części krainy Kijaków”

godz. 12.00

Zbiórka: przed kościołem Matki Boskiej Różańcowej ul. Nowosądecka 41.

Bogate dziedzictwo naturalne i kulturowe wschodniej części Piasków Wielkich, dawniej Piasku Małego; Dolina Drwinki, kapliczki, historyczna architektura mieszkalna, zabytki centrum dawnej wsi Kijaków. 

Oprowadza: Ewa Gaj

 

Spacer po Parku Jerzmanowskich

godz. 12.30

Zbiórka: przed Kościołem Rektoralnym p.w. św. Mikołaja z Tolentino, ul. Górników 27.

Opowieść o polskim Noblu Erazmie Jerzmanowskim, jego pałacu i parku.

Oprowadza: Grażyna Fijałkowska

 

Spacer śladami Niepodległości – żołnierze i harcerze

godz. 15.30

zbiórka przy wejściu na cmentarz przy ul. Wspólnej na Woli Duchackiej

W programie m. in. postój w ogródku u kpt. AK Włodzimierza Wolnego – opowieści gospodarza „Bracia Wolny” [Tadeusz, Zygmunt, Mieczysław, Włodzimierz, Jerzy] i Stanisława Bema „Bemów pamięci…” [Stanisław Marian, Jan Zbigniew] oraz „Ze śpiewnika Niepodległej”.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, Centrum Kultury Podgórza – Klub Wola Duchacka, 13 Szczep Swarożyca im. Tadeusza Kościuszki Hufca ZHP Kraków-Podgórze

 

Podgórskie popołudnie wspomnień

godz. 16.30

Zbiórka uczestników na Rynku Podgórskim, naprzeciw wejścia do Kościoła św. Józefa, w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się sadzawka.

W niedzielne popołudnie zapraszamy Państwa do spaceru po centrum Podgórza, podczas którego wspólnie wspominać będziemy Rynek Podgórski i okolicę z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych.

Podczas spaceru każdy będzie miał okazję opowiedzieć o Podgórzu, jakim je zapamiętał. Zapraszamy zarówno Podgórzan (i nie tylko), którzy pamiętają tego okres, jak i tych młodszych, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak tu było kiedyś. Podczas spaceru przypomnimy sobie, gdzie w Rynku Podgórskim była Cukiernia, a przy ul. Kalwaryjskiej Delikatesy… jak zbitą szybę w oknie wymienialiśmy w zakładzie szklarskim pana Paczki, a w upalne dni gasiliśmy pragnienie wodą gazowaną przy ulicy Rejtana.

Oprowadza: Andrzej Zdybalski (Stowarzyszenie PODGORZE.PL)

 

Między przystankiem Kraków Podgórze i stacją Kraków Płaszów czyli spacer wzdłuż Kolei Transwersalnej
godz. 17.00

zbiórka na końcu Alei Edwarda Dembowskiego u wejścia na kładkę pieszą nad Al. Powstańców Śląskich i linią kolejową Kraków Płaszów – Oświęcim
Już w 1836 r. Kolej Cesarza Ferdynanda z Wiednia do Bochni miała prowadzić przez Podgórze. Późniejsze kryzys polityczne i inwestycyjne sprawiły, że dopiero w sierpniu 1884 r. z podgórskiej stacji odjechał pierwszy pociąg. W czasie wędrówki dowiemy się czym miała być „Kolej Tatrzańska”, co to jest „Kolej Transwersalna” i dlaczego drogi żelazne stanowią niezbywalny element dziedzictwa kulturowego Podgórza i Krakowa.

Oprowadza: Dominik Lulewicz (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Pełny program będzie dostępny od 18 września na stronie www.podgorze.pl, w Muzeum Podgórza, informacjach turystycznych itp. Zapraszamy!

Share Button