Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

 

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Krakowa Bieżanowa w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę wyjątkowo uroczyście obchodzi także swój Srebrny Jubileusz.

 

Bo właśnie mija 25 lat działalności i wypełniania statutowych zadań pomocy rodzinie,  rozwoju duchowego, inspirowania organizacji społecznych osiedla oraz samorządu do  współpracy na polach kultury, tradycji i integracji. W roku Jubileuszu Niepodległości podjęto się realizacji szeregu inicjatyw, mających na celu poszerzanie wiedzy historycznej, kreowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży.

Od początku roku mieszkańcy Bieżanowa mieli możliwość poznać na wystawach „Dla Ciebie Polsko” historię legionów. Kulisy ujawnionego w 1997 r. arsenału broni AK zaprezentowano na wystawie „Skrytka Bieżanowska”,  a jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną  prezentację biżuterii patriotycznej z kolekcji Bożeny i Marka Sosenko,  przedstawiono na wystawie  „Czas walki, czas żałoby”. W czasie XXV Dni Bieżanowa obie wystawy odwiedziło setki osób, wśród gości był m.in. Wojewoda Małopolski.

Tradycja Dni Bieżanowa sięga roku 1994. Dwadzieścia pięć lat pracy na rzecz społeczeństwa, rodziny, małej i dużej Ojczyzny – to piękna realizacja przesłania św. Jana Pawła II, który ogłosił rok 1994 Rokiem Rodziny i zachęcał do jednoczenia się wokół spraw Bożych i społecznej nauki Kościoła. Wtedy powstało Bieżanowskie Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które przez lata rzetelnie wypełnia zadania statutowe. Inicjatorami  powstania Koła byli dr n. med. Kazimierz Kapera oraz ks. proboszcz Bogdan Markiewicz.

Nowo założone Stowarzyszenie w ramach pomocy rodzinie zaplanowało organizację dla Bieżanowian domu kultury w budynku parafialnym. Osiedle nie miało takiej placówki, dla pozyskania na ten cel funduszy przygotowano dużą imprezę plenerową.    

Pierwsze Dni odbyły się we wrześniu 1994 roku. SRK skutecznie zaprosiło do współpracy wszystkie ówczesne organizacje Bieżanowa oraz Parafię. Program realizowali  liczni wolontariusze, nastąpiła niespotykana od lat integracja środowiska. Można powiedzieć – pełen sukces, także finansowy. Powstał bieżanowski Katolicki Dom Kultury EDEN. Jego wieloletnią aktywność przerwał dopiero powstały w 2008 roku DK Dwór Czeczów, będący jednostką Centrum Kultury Podgórza.

Święto osiedla jest dalej kontynuowane, corocznie przyciąga rzesze zwolenników,  dzieciom i młodzieży udostępnia estradę do występów, pozyskane fundusze wspomagają wakacyjne wyjazdy dzieci.

 Tegoroczne  Dni Bieżanowa w dniach 26 – 27 maja zadziwiały rozmachem. W sobotę w zawodach i turniejach na terenie Klubu Sportowego „Bieżanowianka” uczestniczyło 28 drużyn (około 300 dzieci!). Jak skomentował zawody Jacek Małek – pogoda dopisała, uśmiechniętych dzieci po udanych akcjach było bardzo dużo i oto głównie chodziło w tym turnieju.

 W Parafii Narodzenia NMP dziękowali za wspólne pożycie małżeńskie srebrni i złoci jubilaci. List gratulacyjny i błogosławieństwo dla 11 par przesłał arcybiskup Marek Jędraszewski.

Niedzielne obchody wokół estrady i boisk zgromadziły setki Bieżanowian i Krakowian.  Estrada gościła artystyczne reprezentacje szkół, domu kultury, przedszkoli (ponad 200 dzieci). Zabrakło na estradzie dzieci ze Szkoły nr 124, gospodarza terenu. Dobrze, że dopisali goście. Występowały także estradowe gwiazdy, m.in. Jaga Wrońska i Anna Treter. Ciekawe i patriotyczne były występy raperów Tadeusza Polkowskiego i Romana Lachowolskiego ps. Bosski.

 Boiska tętniły zawodami Strong Man w kategoriach od dzieci do dorosłych. W zmaganiach m.in. na torze sprawnościowym wzięło udział 45 dzieci, a w biegach 12 osób. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni i wyróżnieni.

 Harcerze Szczepu Podgórskiego „Uroczysko” zorganizowali dla rodzin grę samochodową z elementami patriotycznymi i wysoko ocenianą spostrzegawczością. Był  harcerski śpiew na estradzie, stoisko z wypiekami i pamiątkami (harcerze zbierają na harcówkę ), oraz warsztaty modelarskie w DK Dwór Czeczów.

Mieliśmy okazję poznać samochody z Muzeum Ratownictwa, sprzęt strażacki i zasady udzielania pierwszej pomocy, rozłożyli swoje stoisko krótkofalowcy. W tle uroczystości i występów, oprócz jubileuszu XXV Dni Bieżanowa podkreślano także inny ważny jubileusz –  100. rocznica  odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas imprezy prezes Koła pani Anna Leszczyńska Lenda otrzymała za wieloletnią pracę społeczną odznaczenie – srebrny krzyż zasługi. Odznaczenie przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczył na scenie wojewoda Piotr Ćwik, któremu towarzyszyła pani poseł Małgorzata Wassermann.

 Podkreślić należy dobrą współpracę SRK nie tylko z Parafią i organizacjami Bieżanowa, ale także z Zarządem i Radą Dzielnicy XII Bieżanów – Prokocim.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wśród następnych zamierzeń roku Jubileuszu postawiło sobie jeszcze jeden ważny cel: pozostawienie trwałej pamiątki 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Będzie to głaz pamiątkowy z okolicznościową tablicą, posadowiony u zbiegu ulic ks. Jerzego Popiełuszki i Braci Jamków. W tej kwestii przygotowywana jest uchwała Rady Miasta Krakowa. Zachęcamy do podobnych inicjatyw.  Jesteśmy to Ojczyźnie i naszym przodkom winni.

Tekst i foto: Stanisław Kumon

Share Button