Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

W czerwcu br. dwukrotnie można było zobaczyć występy Niezależnej Grupy Teatralnej „Porfirion”: podczas 8. Festiwalu „Święto Ogrodów” (w Ogrodzie Botanicznym, w ramach SABAS-u), następnie w Domu Kultury SM „Kurdwanów Nowy”, podczas otwartej próby „Programu (bez tytułu, ale bogatego)”, któremu w drodze konkursu z widowni nadano tytuł „Miłość – przechył niekontrolowany” (autorstwa Reginy Cyganik). Na jesień zapowiedziano przedstawienie premierowe.

„Porfirion” to wydarzenie zjawiskowe, tworzy je „sześć wspaniałych, utalentowanych, nieoszlifowanych diamentów. To absolwentki krakowskich uczelni, o różnorodnych zainteresowaniach. Łączy nas zamiłowanie do muzyki, poezji i teatru” – jak napisały artystki w autoprezentacji. Można temu śmiało przyklasnąć! Ich występy przyciągają wiernych fanów. Wszystkie pracują zawodowo, jest wśród nich polonistka, prawnik, doktorantka germanistyki, szefowe rekrutacji pracowników, a także… dorożkarka (jak z wiersza Gałczyńskiego).

A wszystko zaczęło się na Kurdwanowie, był rok szkolny 1993/94, kiedy Anna Blaschke (nauczycielka biologii) i Halina Markiewicz (nauczycielka historii) utworzyły Teatr Małych Form „Kudła” w Szkole Podstawowej nr 149 (obecnie Gimnazjum 28 przy ul. Bujaka). We wrześniu 2000 r. wychowanki TMF „Kudła” (wówczas już licealistki) zgłosiły się do swoich dawnych opiekunek z chęcią dalszej współpracy i tak powstała Niezależna Grupa Teatralna. Dziewczyny od razu wymyśliły nazwę „Porfirion”, czerpiąc inspirację z Teatrzyku „Zielona Gęś” K.I. Gałczyńskiego, z którym były emocjonalnie i artystycznie związane jeszcze jako „Kudła”. Pierwszym spektaklem było „Divertimento stomatologiczne” według Jeremiego Przybory, zaadaptowane przez Annę Blaschke do wykonania przez 8 dziewcząt. Nigdzie nie udało się znaleźć nut do piosenek Jerzego Wasowskiego. Z prośbą o pomoc zwrócono się do Grażyny Łapuszek – i to był strzał w dziesiątkę. Pani Grażyna skomponowała muzykę, przygotowała zespół od strony wokalnej i… robi to do dziś. Poziom artystyczny zdumiewa i zachwyca! Zostało to docenione przez kapitułę Nagrody w dziedzinie Kultury Dzielnicy XI – „Porfirion” otrzymał ją w kategorii Twórca, a opiekunki teatru w kategorii Animator.

Pierwsze przedstawienie przyniosło – I. miejsce na XXXII Festiwalu Małych Form Teatralnych organizowanym przez II LO w Krakowie i wyróżnienie na XXIX Wadowickich Spotkaniach Teatralnych oraz 3 nagrody aktorskie dla Ewy Krok za rolę Dentystki-sadystki i wyróżnienie aktorskie dla Alicji Kwiatkowskiej za rolę Mercedes-Bęc. Te sukcesy uskrzydliły młodych artystów, dodały weny trójce animatorów: Blaschke, Łapuszek, Markiewicz. Ale uczniowie odchodzą, teatrzyki szkolne przemijają… Nie w tym przypadku. We wrześniu 2003 r. zasilili „Porfiriona” kolejni wychowankowie TMF „Kudła” i wtedy teatr liczył 12 aktorów. W sumie przez grupę przewinęły się 24 osoby, łącznie z aktualnym składem.

Teatr ma w swoim dorobku 4 spektakle i 2 programy kabaretowe, a od sześciu lat przygotowuje programy i piosenki, występując głównie na wieczorach i promocjach poetyckich. Obecnie ma w repertuarze ponad 50 piosenek. Muzykę do wszystkich skomponowała Grażyna Łapuszek, a teksty to najczęściej wiersze krakowskich, w tym głównie podgórskich poetów. W 2006 r. „Porfirion” wziął udział w Festiwalu Małych Form Teatralnych, gdzie ich „Noc paryska” zdobyła nagrodę w konkursie piosenki aktorskiej.

Wśród wychowanków „Porfiriona” jest aktorka Alicja Kwiatkowska, aktor Teatru STU w Krakowie oraz Teatru Polskiego w Warszawie – Krzysztof Kwiatkowski oraz student PWST Karol Polak. Od 2009 r. obecny skład tworzą: Elżbieta Belska, Magdalena Jackowska, Judyta Jaskowska, Katarzyna Krzyńska, Anna Ryś i Karolina Skop. W roli konferansjerki zadebiutowała ostatnio Anna Wrona.

* * *

Stolik, róża, kanapa, kapelusze, wieszak i oczywiście lustro, lampki wina. Gałczyński, Paryż. Świat kobiety. Wystylizowany, wymyślony – a jednak prawdziwy. Poduszki, maskotki, bibeloty, kosmetyki, kapelusze, żurnale, pianino. Krążąca wokół widowni z aparatem fotograficznym Anka Blaschke, która szeptem powtarza słowa ze sceny, jakby tam była. Siedząca z tyłu Halszka Markiewicz czuwa nad całością, patrzy na to wszystko jakby z dystansu, ale niekoniecznie. Czuwająca przy konsolecie Grażyna Łapuszek z natężeniem wpatruje się i wsłuchuje w to, co na scenie, jest najbliżej.

Piękne, czarujące dziewczyny „Porfiriona”, każda obdarzona mocnym, osobistym głosem. Każda inna, każda gra swoją rolę, każda ma swoją prawdę. Wysokie obcasy i gołe stopy. Lekkość, humor i kultura. Zmienność i nastrojowość, siła i bezradność. Muza to czy zołza? Ich niepowtarzalność. Wielka nadzieja. Jest też moment humorystycznego wylania żalów i pretensji za to wszystko na przedstawiciela mężczyzn (Bogu winny ochotnik z widowni).

Będziemy mijali te kobiety, choć ona marzą, aby przerwać to milczenie i porwać je do tanga. Ale tango się kończy – „nic nie może przecież wiecznie trwać, a miłość tym bardziej. Jutro do pracy trzeba iść”. Gasną światła, pryska czar, na długo pozostaje iluzja. Samo życie. Gorące oklaski, bisy. To próba przedstawienia, jesienią premiera.

Słowa: Anna Blaschke, Danuta Perier-Berska, Dorota Lorenowicz, Irena Kaczmarczyk, Elżbieta Orzechowska i Andrzej K. Torbus.

Muzyka: Grazyna Łapuszek.

* * *

NGT „Porfirion” korzysta z uprzejmości Domu Kultury SM „Kurdwanów Nowy”, gdzie odbywają się próby, pomocy technicznej podczas występów udziela mu OKK Wola Duchacka – Wschód. Artystki łączy nie zażyłość, ale wspólna pasja, potrafią skrzyknąć się do wspólnego przedsięwzięcia i przyjechać na to z dalekich stron. – Dziewczyny traktują „Porfiriona” jako swego rodzaju przygodę, zabawę, rozrywkę. Każda z nich żyje własnym życiem, co oznacza, że nie zawsze są dyspozycyjne, ale żadnej z nich nie wpadło jeszcze do głowy, żeby zrezygnować ze wspólnego śpiewania. Nas i naszych fanów cieszy to, że nadal chcą występować i śpiewać poezję – mówi z uśmiechem Anna Blaschke.

Tekst i foto: Jarosław Kajdański

[korzystałem ze strony www.porfirion.malopolska.pl oraz profilu NGT „Porfirion” na Facebooku)

Od autora: dziękuję Ance Blaschke za pomoc w opracowaniu materiałów.

NGT „Porfirion” zasługuje na zainteresowanie mediów, sponsorów, firm, instytucji i samorządu. Potrzebne są środki na zakup i utrzymanie strojów, elementów scenografii, studyjne nagrania płyt czy nawet zwrot kosztów podróży.
NGT „Porfirion” przyjmuje zaproszenia do ciekawych i ambitnych przedsięwzięć artystycznych. Obdarzone talentem i humorem artystki podkreślają, że ciągle pragną nowych wyzwań, chcą budzić emocje, poruszać tłumy i zaszczepiać w ludziach wrażliwość na słowo.
Uwagi, informacje, sugestie, propozycje, zaproszenia prosimy kierować na adres e-mail:
ngt.porfirion@gmail.com
Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *