Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczyście otwarte 26 kwietnia br. Muzeum Podgórza cieszy się ogromnym zainteresowaniem tak mieszkańców, szczególnie Podgórza, jak i turystów. Dla pierwszych jest to zwieńczenie wieloletnich starań o utworzenie tego rodzaju placówki, dla innych nowa atrakcja na mapie muzealnej i turystycznej Krakowa. Zwiedzający podkreślają walory nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zlokalizowanego w dawnym „Zajeździe pod św. Benedyktem”, jego nowoczesność, ofertę muzealną, wiedzę i pasję muzealników, a także gościnność. 

Na parterze budynku ekspozycyjnego mieści się wystawa główna, w podziemiach urządzono „Alchemię Miasta”, czyli centrum wiedzy dla najmłodszych i salę edukacyjną, zaś na piętrze znajdują się sale przeznaczone na wystawy czasowe. Obecnie można tam oglądać „Wizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów”, a na niej dzieła mistrzów fotografii, jak Ignacy Krieger, Marian Plebańczyk i Henryk Hermanowicz. W przyszłości zapewne będą pokazywane walory historyczne wszystkich 6 dzielnic, które składają się na prawobrzeżną część Krakowa. Taką deklarację złożono podczas otwarcia placówki.

W wybudowanym od podstaw mniejszym budynku, połączonym przewiązką z głównym, mieści się kawiarnia, sala konferencyjna oraz biura. Przy wejściu w kasie można nabyć katalogi, informatory.

Wystawę główną podzielono na tematyczne sale, gabloty i strefy: „Między Wisłą a Górą św. Benedykta”, „Królewskie Wolne Miasto Podgórze”, gablota „Mała Ameryka”, sala „Ku wolności”, wyciszona „Strefa Pamięci” oraz sala „Czas Podgórza”.

Po stałej wystawie pt. „Miasto pod kopcem Kraka” oprowadza m.in. współautorka wystawy kustosz Melania Tutak, znana jako kierownik Domu Historii Podgórza, współzałożycielka Stowarzyszenia Podgorze.pl.

Muzeum Podgórza zaprasza od wtorku do niedzieli w godz. 9.30 – 17.00, we wtorki wstęp wolny.

Tekst i fot. Jarosław Kajdański

Share Button