Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

Przy ul. Wielickiej, po stronie OBI stoi od lat żeliwny krzyż, upamiętniający hr. Wodzicką, która z tego wzniesienia lubiła patrzeć na swój ukochany Prokocim.

Ludwika z hrabiów Wielopolskich hr. Wodzicka była żoną Eliasza – pierwszego znanego właściciela Prokocimia. Na krzyżu inskrypcja. Na poziomej belce: „Na wieczną Pamiątkę”. Na belce pionowej: „Dla Ludwiki z Hr. Wielopolskich Hr. Wodzickiey”. Daty ani fundatora nie udaje się ustalić, mimo zachęt adresowanych do osób kompetentnych.

O krzyżu jako ciekawej pamiątce pisaliśmy parokrotnie zamieszczając zdjęcia z opłakanego stanu jego otoczenia. Tak wyglądała wymiana zdań w tej sprawie na Facebooku między redaktorem „Wiadomości” a dyrektorem ZZM Piotrem Kempfem

2 sierpnia 2019

KRZYŻ HRABINY WODZICKIEJ. Która z tej perspektywy lubiła patrzeć na swój ukochany Prokocim. Żeliwny krzyż przy ulicy Wielickiej, niedaleko OBI. Czy śp. Pani Hrabina coś widzi poprzez gęsty akacjowy zagajnik? Może przydałaby się pielęgnacja tego historycznego miejsca?

Kaj: A można by tam zrobić skwerek wokół Krzyża? a gdzieś z boku ławka?

Kempf: Dlaczego nie? Ławki w stronę osiedla w drodze ze sklepu to dobry pomysł. Wielicka nie sprzyja odpoczynkowi, ale usiąść na chwilę zawsze jest miło.

Kaj: Myślę, że Tow. Przyjaciół Prokocimia dopomoże w zredagowaniu tabliczki informacyjnej.

Kempf:  Jako rdzenny z dziada/pradziada prokocimianin nie będę miał z tym problemu. Zrobię to z ogromną chęcią. Zresztą, razem z Marta Kemp.f Tow. Przyjaciół Prokocimia jest bliskie naszym sercom.

27 października 2019

Kaj: Panie dyr. Piotr Kempf – trzymam za słowo…

30 marca 2021

Przy krzyżu są już ławki, miejsce zagospodarowane, ale jeszcze nie do końca, bo podejście jest po błocie. Ale początek jest! Dopominały się o to „Wiadomości”, przy udziale m.in. Grażyna Fijałkowska i Mikołaj Kornecki.

Czekamy zwieńczenie na podjętych prac.

Tekst i fot. Jarosław Kajdański

Share Button