Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

Kolejny katalog zbiorów muzealnych

W zbiorach Muzeum Krakowa znajduje się interesująca i cenna kolekcja zegarów domowych. Jej trzon stanowi zbiór 198 zegarów, które zgromadził znany krakowski kolekcjoner Władysław Miodoński. Po jego śmierci w 1972 spadkobiercy przekazali kolekcję, w większości w formie daru, Muzeum Krakowa. Początkowo kolekcja prezentowana była w Kamienicy Krauzowskiej przy ul. św. Jana. Dziś można ją podziwiać w Kamienicy Hipolitów przy pl. Mariackim 3.

Władysław Miodoński z wielką pasją gromadził czasomierze przez niemal pół wieku, kierując się własnym poczuciem estetyki. Kolekcjoner zbierał głównie zegary figuralne – wiele z nich przedstawia antyczne bóstwa, takie jak Apollo, Amor, Chronos, ale także z postaciami historycznymi, jak np. Napoleon Bonaparte. W kolekcji znajdują się zegary sygnowane przez znanych zegarmistrzów, ale także niesygnowane. Zbiór prezentuje zegary wykonane w pracowniach wielu europejskich krajów: Austria, Anglia, Francja, Holandia, Niemcy, Czechy, Węgry, Szwajcaria i oczywiście Polska. Najstarsze eksponaty pochodzą z początku XVII wieku, a najmłodsze z połowy wieku XX.

Muzeum Krakowa wydało właśnie obszerny katalog opisujący całość kolekcji zegarów. Autorką jest długoletnia pracowniczka muzeum Elżbieta Błażewska, która niestety zmarła przed ukazaniem się katalogu drukiem. „Mechaniczne zegary domowe w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa” ukazały się, jako siódmy tom serii „Katalog Zbiorów MHK”.

Jak pisze w przedmowie dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski, w tej pracy „zegary zostały przedstawione nie tylko w aspekcie artystycznym, ale jako charakterystyczne wytwory różnych gałęzi rzemiosła”. Podkreśla również, że „ noty katalogowe oprócz szczegółowego opisu opraw czasomierzy z punktu widzenia historyka sztuki omawiają również budowę mechanizmów, jako godne podziwu dzieła ludzkiego umysłu”. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że katalog zawiera noty biograficzne twórców zegarów. Ważnym atutem pracy są również nowe ustalenia dat powstania poszczególnych eksponatów, a także miejsc ich wykonania.

Autorka katalogu Elżbieta Błażewska (1944 – 2018) była z wykształcenia historykiem sztuki, absolwentką Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1984 – 2009 jako starszy kustosz pracowała w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Aktywnie działała w krakowskim oddziale Stowarzyszenia Historyków Sztuki, pełniąc m.in. funkcję członka zarządu tej organizacji. Od 1968 roku była członkinią Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Źródło:

Kinga Śliwa, Dział Promocji i Marketingu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

fot.  zbiory MHK

Share Button