Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

 

 

 

W dniu 17 marca 2023 r. grupa inicjatywna pod kryptonimem JK&KJ, czyli Jarosław Kajdański i Krzysztof Janik zainicjowała powstanie „Duchackiej Altany”, czyli miejsca, gdzie będziemy reaktywowali życie kulturalne w Parku Duchackim. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, które wprowadzą ożywczy kulturalny ferment. Mogą to być spotkania dyskusyjne, wieczorki wokalne i recytatorskie, pokazy, wystawy, popisy etc. etc. Altana daje nam schronienie. Pierwsze spotkanie w czwartek 23 marca o godzinie 17. Serdecznie zapraszamy!

POWITANIE WIOSNY ‘23

Gwoździem programu był występ grupy tanecznej MAT I z Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Beskidzkiej. Dziewczynki wykonały energetyczny taniec przywołujący Wiosnę, za co zostały nagrodzone brawami i poczęstowane krówkami. Jako deux ex machina pojawił się Jaro Gawlik z megafonem, dzięki czemu występ Krzysztofa Janika był dobrze słyszalny i bardzo dobrze przyjęty, tak przez publikę, jak i stado kaczek, które podpłynęły po autograf. Wydarzenie sfotografowała Agnieszka Dyrek, która nosi miano Diany Parku Duchackiego. Bardzo serdecznie dziękujemy!

20 KWIETNIA

Jaro Gawlik:
W 659 lat po założeniu wsi Wolya spotykamy się w parku obok dworu Bemów ze spalonym dachem. Przeszłość do której zaglądamy i dojmująca teraźniejszość, z którą musimy sobie poradzić.
Odczytaniem dokumentu sporządzonego na Woli roku Pańskiego 1364 rozpoczęło się dzisiejsze spotkanie w „Altanie JK&KJ”. Spotkanie szczególne, bo przypominające, że „w czwartek po niedzieli pierwszej po Wielkanocy” – „Rymek z Woli za wzgórzem Lasota, tamże pan i dziedzic, pragnąc założenia zorganizowanej wsi drogą zarządzenie suwerena i przez swój zamiar zasiedlenia znacznie powiększyć jej dochodowość – tym pismem zwalniam na osiem lat od pańszczyzny wszystkich kmieci, pragnących właśnie w tym miejscu osiedlić się, lub też chcących tam uprawiać puste grunty, czy jeszcze niewykarczowane …..”
I taki to był 659 lat temu początek NASZEJ WOLI DUCHACKIEJ.
Po odczytaniu aktu lokacyjnego i recytacji okolicznościowych wierszy rozmawialiśmy o współczesnej Woli jej potrzebach i problemach po pożarze, który kilka dni wcześniej strawił dach na zabytkowym budynku znajdującym się w Parku Duchackim.

27 KWIETNIA

Tytuł „Czas na Miłość”, stąd rekwizyty i stroje wykonawców. Wiersze cenzuralne i niecenzuralne były odczytane. Pogoda nam nie sprzyjała, ale rozgrzała nas rozgrzewka części zespołu Mołodcy, którzy zechcieli wpaść do Altany przed swoim głównym występem w Klubie Kultury. Tam dali koncert wraz z zespołem Ruta Miata. Śpiew „mołodców” niósł się po Parku Duchackim aż miło. Dziękujemy!

Zdjęcia: Agnieszka Dyrek

Share Button