Reklama

miesięcznik lokalny
WIADOMOŚCI

Bieżanów, Bieżanów Nowy, Kozłówek, Kurdwanów, Łagiewniki, os. Cegielniana, Piaski Nowe, Piaski Wielkie, Prokocim, Prokocim Nowy, Rżąka, Swoszowice, Wola Duchacka Wschód
i Zachód.
Park Duchacki
Park Rzeczny Drwinki
„W” na FACEBOOKU
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

Pisaliśmy o nim obszernie w październiku 2015 r. (www.wiadomoscipodgorze.pl). Wybudowany przed wojną staraniem i ze środków Cechu Rzeźników i Masarzy w Piaskach Wielkich.

Był ich chlubą, tutaj odbywały się wesela, spotkania, imprezy kulturalne, stanowił – obok kościoła i KS Orzeł – centrum życia piaszczańskiej społeczności. Po wojnie działała tu m.in. poczta. Od niego nazwano główną ulicę.

Dziś popada w ruinę. Piaszczanie nie wydają się być zainteresowani jego ratowaniem. Skomplikowany jest stan własności, który mozolnie wyjaśnia Wydział Skarbu UMK. Dozorca obiektu, który tam mieszka od urodzenia, mówi, że tam wszystko próchnieje i się sypie. O Dom Cechowy przed laty wystąpiło na drogę sądową Stowarzyszenie Miłośników Piasków Wielkich, ale przegrało cztery rozprawy z wieloletnim właścicielem. Obiekt został częściowo wyremontowany, zdaniem dozorcy to było jakieś 25 lata temu, ale to była fuszerka, dach zaczął przeciekać, i tak niestety jest do dziś.

Naprzeciwko powstają bloki mieszkalne. Jaki los czeka Dom Cechowy? To jedna z ostatnich pamiątek, która świadczy o historii i tożsamości Piasków Wielkich.

Tekst i fot. (Kaj)

 

 

 

 

Share Button