Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

26 kwietnia otwiera się nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Muzeum Podgórza, w zajeździe pod św. Benedyktem na rogu ulicy Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich.

Już tylko dni dzielą nas od otwarcia Muzeum Podgórza, nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieszczącego się w starym zajeździe Pod św. Benedyktem (ul. Powstańców Wielkopolskich 1/ Limanowskiego 51).
26 kwietnia 2018 r. po 955 dniach remontu oddamy w ręce podgórzan, krakowian i wszystkich zainteresowanych miejsce, które Muzeum Historyczne Miasta Krakowa stworzyło wspólnie z mieszkańcami Podgórza. Jest ono odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności, bo to właśnie wśród mieszkańców Podgórza kilka lat temu narodziła się idea powstania placówki o charakterze muzealnym, której działalność będzie koncentrować się na historii i współczesności tej części Krakowa. Podgórzanie przekazali nam wiele ze swoich rodzinnych pamiątek i niezwykłych wspomnień. Pragniemy, aby Muzeum Podgórza stało się miejscem otwartym, integrującym podgórzan, lokalne instytucje, organizacje i stowarzyszenia. Działalność muzeum oraz prezentowanych w nim wystaw czasowych będą dotyczyć całego prawobrzeżnego Krakowa, podczas gdy tematyka wystawy stałej skoncentruje się na historii dawnego miasta Podgórze. Jednak jednym z najważniejszych aspektów działalności muzeum ma być integracja społeczności Podgórza. Ma się ono stać swego rodzaju centrum spotkań społeczności lokalnej.
Oficjalne otwarcie Muzeum Podgórza odbędzie się w czwartek, 26 kwietnia o godz. 17.00 w starym zajeździe Pod św. Benedyktem (ul. Powstańców Wielkopolskich 1 /Limanowskiego 51).
Wraz z wystawą główną Miasto pod kopcem Kraka, tego dnia otwarta zostanie również wystawa czasowa Wizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów.

Jednak wspólnie z podgórzanami, krakowianami i wszystkim, którzy zechcą nas odwiedzić, pragniemy świętować przez cały weekend 27 – 29 kwietnia.
W te dni Muzeum Podgórza będzie dostępne dla zwiedzających BEZPŁATNIE!
Oprócz zwiedzania nowego muzeum w towarzystwie kuratora i współautorów wystawy głównej, przygotowaliśmy dla Państwa wiele imprez towarzyszących, między innymi: spacery miejskie po Podgórzu, występ uczniów Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie, spotkanie ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL oraz widowisko plenerowe Vivat Podgórze!, w wykonaniu Teatru KTO (Rynek Podgórski).
W sobotę i niedzielę (28 – 29 kwietnia) w godz. 11.00–15.00 zapraszamy również na przejazdy zabytkowym tramwajem, w którym będzie można posłuchać ciekawych podgórskich historii, anegdot oraz krakowsko-podgórskich opowieści o miejscach i ludziach w wykonaniu  Teatru „TO” i Emila Bajorka ze Stowarzyszenia PODGORZE.PL. Tramwaj będzie kursował na trasie obejmującej Podgórze i centrum Krakowa.
Szczegółowy program weekendu otwarcia oraz informacje o Muzeum Podgórza i wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka znajdziecie Państwo na naszej tronie internetowej.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!

Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Od redakcji:

Nasza redakcja od samego początku patronowała idei powstania Muzeum Historii Podgórza, bo taką nazwą wówczas się posługiwaliśmy. Były wzloty i upadki, nic w Krakowie nie da się zrobić bez przypominania, przekonywania i piętrzenia problemów. Często przez tych, którzy teraz stawiani są w roli ojców sukcesu. Cieszy ogromnie, że to się udało wieloletnim wysiłkiem wielu osób i środowisk. Ideę wspierali także samorządowcy, i z rady miasta, i z rad dzielnic Podgórza. To dzięki nam wszystkim się udało. Niech Muzeum Podgórza służy całemu miastu.

Jarosław Kajdański

Share Button