Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

 

Pod patronatem medialnym „Wiadomości”

Festiwal Krótkometrażowych Filmów inspirowanych myślą Viktora Frankla

„Sensowne życie powoduje poczucie szczęścia i spełnienia”.

Mówienie o sensie życia może się dzisiaj wydawać pilniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, pod pewnym względem mówienie o „miłości”, „wolności” i „godności” stało się trudniejsze. Dlatego sięgamy po „język” sztuki, w formie „poetyckiego ruchu” rozmawiamy z widzem o wartości życia. Viktor Frankl ukazuje nam źródła, z których nasze życie może czerpać sens, to w Jego myśli znaleźliśmy inspirację do tworzenia filmów, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu.

 

W taki sposób Teatr Nikoli i Fundacja Wspomagająca Wychowanie ARCHEZJA zachęcali do wzięcia udziału w Festiwalu Krótkometrażowych Filmów inspirowanych myślą Viktora Frankla, który w piątek 15 grudnia 2023 r. odbył się w Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51. Wstęp był wolny, wystarczyło dokonać mailowej lub telefonicznej rezerwacji miejsc. „Wiadomości” objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem.

 „Człowiek w poszukiwaniu sensu”

To tytuł największego dzieła, z którego znany jest Viktor Emil Frankl – austriacki psychiatra i psychoterapeuta pochodzenia żydowskiego, twórca metody psychoterapeutycznej zwanej logoterapią. W ogromnym skrócie skupia się ona na pomocy w odnalezieniu indywidualnego sensu życia, dzięki czemu człowiek może poradzić sobie z różnymi przeciwnościami, a nawet z tak ekstremalnymi warunkami jak uwięzienie w obozie koncentracyjnym, które przeżył sam Viktor Frankl.

Również we współczesnym świecie mówi się o tym, że wiele osób doświadcza tzw. pustki egzystencjalnej, czyli poczucia, że ich życie nie ma sensu, nie widzą w nim dłużej żadnego celu. Tutaj właśnie z pomocą przyjść może logoterapia, a do refleksji skłonił z pewnością także wspomniany Festiwal Krótkometrażowych Filmów inspirowanych myślą Viktora Frankla.

„Nie gadaj, tylko pokaż”

Podczas festiwalu, który poprowadzili MIKOŁAJ WIEPRIEW i TOMASZ GUBAŁA,  widzowie mogli zobaczyć 7 krótkich filmów, zrealizowanych przez Teatr Nikoli we współpracy z Fundacją Wspomagającą Wychowanie ARCHEZJA. Poszczególne tytuły ukazywały w odmienny sposób, czym jest miłość, relacja:

  • „Tyran”, „Mistrz”, „Spragnieni” – prezentowały różne formy wychowania (relacje rodziców z dziećmi),
  • „Miłość cierpliwa jest”, „Autorytet który łączy”, „Płaszów” – definiowały i pytały o miłość.

Jako ostatni premierowo zaprezentowany został film „Drzewo”, próbujący odpowiedzieć na pytanie „Czy można ożywić umarłe drzewo?”.

Celem pokazanych filmów, wszystkich razem i każdego z osobna, było dotrzeć do odbiorcy nie za pomocą słów, ale obrazów, muzyki, poetyckiego ruchu. „Nie gadaj, tylko pokaż” – ta metoda, którą zasugerował Mikołaj Wiepriew, okazała się bardzo pomocna chociażby w działalności Fundacji ARCHEZJA, której wielu podopiecznych otworzyło się pod wpływem tego, co zobaczyło na ekranie.  

Na festiwalu zjawiła się spora grupa przedstawicieli logoterapii, zaproszony został również jeden z najlepszych logoterapeutów w Europie, a prywatnie wnuk Viktora Emila Frankla – Alexander Vesely. Niestety, nie przyjechał on z Wiednia, ale przesłał wiadomość: Pozdrawiam wszystkich, których znam, tych, których nie znam, pozdrawiam jeszcze goręcej. Prosił też, aby pogratulować organizatorom i uczestnikom.

Pokazowi filmów towarzyszyło inne miłe wydarzenie – DOMINIKA JUCHA, aktorka Teatru Nikoli z 20-letnim stażem na scenie, z rąk Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa – Marzeny Paszkot – odebrała odznakę Honoris Gratia za niezwykły talent, osiągnięcia oraz wieloletnie, godne reprezentowanie miasta Krakowa na arenie lokalnej i międzynarodowej.

My również gratulujemy zarówno organizacji tego niezwykłego wydarzenia, wyróżnienia dla Dominiki Juchy, jak i wielu wcześniejszych sukcesów. Czekamy niecierpliwie na kolejne, w których z przyjemnością będziemy uczestniczyć.

Tekst: Barbara Bączek
Zdjęcia: Wojciech Kuma

Share Button