Sezon na świeże warzywa i owoce w pełni. Jednak wielu mieszkańców Krakowa, zamiast na targ, wolałoby udać się po nie do własnego ogródka. Czy to możliwe, jeśli mieszkamy w bloku i nie posiadamy żadnej działki? Tak! Z pomocą przychodzą Krakowskie Ogrody Społeczne.
Ogrody Społeczne to miejsca prowadzone niekomercyjnie przez grupę mieszkańców. Są dostępne dla wszystkich, którzy chcą uprawiać własne warzywa i owoce albo po prostu spotkać się z sąsiadami i zrelaksować. Z roku na rok Ogrody Społeczne cieszą się coraz większą popularnością, a Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zachęca do zakładania kolejnych. Lista tych już istniejących oraz ich mapa znajduje się na stronie: https://zzm.krakow.pl/dla-krakowian/ogrody/krakowskie-ogrody-spoleczne.html. Tutaj również można dowiedzieć się, co zrobić, aby stworzyć nowy ogród.
Ogród Społeczny „Klinówka”
Jeden z Krakowskich Ogrodów Społecznych znajduje się w Dzielnicy VIII (Dębniki), przy ul. Komuny Paryskiej. Powstał w 2018 roku dzięki grupie inicjatywnej „Lepsze Kliny”. „Klinówka”, bo taką nazwę nosi wspomniany ogród, ma własny fanpage w mediach społecznościowych, na którym znaleźć można aktualne informacje o prężnych działaniach mieszkańców. Dowiemy się z niego na przykład, że w pierwszym tygodniu czerwca, w ramach międzynarodowego projektu Gardeniser, w którym biorą udział od ubiegłego roku, ogrodnicy z „Klinówki” pokazywali swój ogród gościom z Austrii, Wielkiej Brytanii i Danii, wymienili też z nimi ogrodnicze doświadczenia.
Ostatnio, w odpowiedzi na wiele zapytań, powstał regulamin Ogrodu Społecznego. Mówi on między innymi o tym, że do społeczności ogrodników może dołączyć każdy, kto wnosi swój systematyczny wkład w pielęgnację i uprawę ogrodu. Aby posadzić własne warzywa lub inne rośliny, należy skontaktować się ze społecznością ogrodników w celu wyboru miejsca. Osoby niebędące ogrodnikami mogą korzystać z ogrodu w celach rekreacyjnych, edukacyjnych i integracyjnych. Ponieważ nie jest to wybieg dla psów, zwierzęta powinny być zawsze trzymane na smyczy. Na terenie ogrodu obowiązuje zakaz palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu i innych środków odurzających, zabronione jest też palenie ognisk i grillowanie.
Zgodnie z regulaminem Ogrodu Społecznego, wyhodowane w nim warzywa i owoce mogą być zbierane i dzielone wyłącznie przez społeczność ogrodników. Niestety, nie wszyscy się do tego stosują. W czerwcu na fanpage’u „Klinówki” zamieszczono informację o kradzieży roślin, nie pierwszej już w tym ogrodzie… Wraz z nią pojawiło się smutne pytanie: czy wobec tego nasze lokalne społeczności w Polsce są gotowe na ogrody społeczne?
Ogród Społeczny „Park Kurdwanów”
Miejmy nadzieję, że z podobnymi problemami nie będą musieli mierzyć się ogrodnicy z nowo powstającego Ogrodu Społecznego przy ul. Turniejowej. 14 czerwca 2022 r. przy rabatach odbyło się spotkanie organizacyjne dla wszystkich, którzy chcieliby zaangażować się w to przedsięwzięcie. Jeśli ktoś przegapił termin, nic straconego – na Facebooku powstała również grupa zrzeszająca współtwórców i sympatyków Ogrodu Społecznego „Park Kurdwanów”. W dowolnej chwili można do niej dołączyć i stać się częścią tej „zielonej” inicjatywy. Zachęcamy!
Tekst i zdjęcia: Barbara Bączek