Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

 

 

 

20 czerwca 2022 r. mieszkańcy osiedla Kliny (Dzielnica X – Swoszowice) oficjalnie zyskali nowy park. Mowa o historycznym, zielonym terenie przy forcie artyleryjskim nr 52 „Borek”.

 

Chociaż pogoda w poniedziałkowy wieczór nie rozpieszczała (alerty burzowe mogły skutecznie odstraszyć amatorów spacerów), na otwarciu pojawiło się wielu mieszkańców. W nagrodę otrzymali oni sporą dawkę informacji na temat fortu, mogli też obejrzeć wystawę „Historia osiedla Kliny”. Na najmłodszych czekały natomiast warsztaty przyrodnicze.

Ci, którzy nie zdecydowali się uczestniczyć w wydarzeniu, nadal mogą podziwiać świeżo zagospodarowaną przestrzeń. Wytyczono w niej alejki spacerowe o dwóch różnych rodzajach nawierzchni: mineralnej (żwirowej) oraz betonowej z kruszywem eksponowanym, zamontowano oświetlenie, ławki i kosze na śmieci, zasadzono nowe rośliny. Ważnym punktem parku jest instalacja w kształcie samolotu, mająca nawiązywać do awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca B-17 „Flying Fortress” („Candie”) w 1944 r. Dodatkowo wystawa „Historia osiedla Kliny”, pokazująca jak zmieniał się ten obszar od 1954 r., będzie dostępna dla oglądających jeszcze przez miesiąc od otwarcia.

Kolejne ważne wydarzenie – uroczyste otwarcie zrewitalizowanego Fortu „Borek” – odbędzie się pod koniec lipca. Swoją siedzibę będą miały tam Klub Kliny (filia Centrum Kultury Podgórza) oraz Biblioteka Polskiej Piosenki. Więcej na ten temat w powakacyjnych „Wiadomościach”.

 Tekst i zdjęcia: Barbara Bączek

Share Button