Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

 

 

 

 

«Księżycowa Droga – Jubileusz Mikołaja Wieprierwa»:
70-urodziny, 50-twórczości, 33-teatru, oraz 30-w Krakowie.

Teatr Nikoli mieści się przy Gimnazjum nr 75 im. Kawalerów Maltańskich w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 nieopodal ulicy Serbskiej/Czarnogórskiej 14 na Woli Duchackiej w Krakowie.
Mikołaj Wiepriew (aktor i reżyser) urodzony w Jekaterynburgu, od 1993 Krakowianin, w 1982 ukończył w Kijowie Miejską Akademię Cyrku i Sztuki Teatralnej, następnie 1985-1987 wykładał pantomimy w Kijowskiej Miejskiej Akademii Cyrku i Sztuki Teatralnej, później 1987-1989 wykładał w Instytucie Sztuki Teatralnej im. I.K.Karpenko-Kary.
Od 1990 prowadzi swój autorski teatr. Pierwotnie funkcjonujący pod nazwą Biały Klaun, następnie od 2003 znany jako Teatr Nikoli. W 1993 osiadł na stałe w Krakowie. Współpracował między innymi z teatrami STU i KTO. 13 czerwca 2013 uhonorowany został odznaką HONORIS GRATIA miasta Krakowa za całokształt działalności na rzecz godnego reprezentowania miasta Krakowa na arenie międzynarodowej i lokalnej. Był pomysłodawcą i realizatorem projektu „Terapia przez Śmiech” (1992-2002): Polska, Lyon – Francja, Skopie – Macedonia, Gaza-Palestyna, Baku – Azerbejdżan, pomysłodawcą i realizatorem „Festiwalu Uśmiechu” w Krakowie (2002), Festiwalu „Science Fiction” w Wieliczce (2003) oraz I Mim Festiwalu w Krakowie (2013). Jest także laureatem Nagrody Kultury Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.
„Księżycowa Droga“ to piękny spektakl o marzeniach i życiu (drodze), pozostawiający odbiorcy swobodę interpretacji mnogiej ilości scen/symboli, posiadający barwną scenografię. Widz momentalnie rozmarza się, niejako spajając się z prezentowanym tematem.
Reżyseria: Mikołaj Wiepriew
Aktorzy: Dominika Jucha, Mikołaj Wiepriew
Organizator: Teatr KTO

Jan Roman Sas-Cisowski, internet, 19.04.2023

Od Teatru Nikoli:
Przesyłamy kilka ujęć ze spektaklu “Księżycowa droga”, który odbył się w ramach Jubileuszu 30-lecia Teatru Nikoli w Polsce, 70-lecia Mikołaja Wiepriewa – dyrektora, reżysera i aktora Teatru Nikoli, 50-lecia twórczej działalności Mikołaja Wiepriewa oraz 20-lecia działalności teatralnej Dominiki Jucha – aktorki Teatru Nikoli.
Jeśli czegoś bardzo pragniemy, cały wszechświat potajemnie nam sprzyja. Marzenia są bowiem jak księżyc – niby daleko, a jednak na wyciągnięcie ręki. Nie możemy go zatrzymać, ale możemy za nim podążać, a doprowadzi nas tam, gdzie w głębi serca chcemy dotrzeć. „Księżycowa droga” to zaskakująca wędrówka. Nie jest to jedynie wyprawa po świecie, ale też podróż w głąb siebie. Spektakl odbył się 17 kwietnia 2023 roku o godz. 19.00 na scenie Teatru KTO, ul. Zamojskiego 50 w Krakowie. (Fot. Agnieszka Szanduła)

Od redakcji:
Serdecznie gratulujemy Jubileuszu. O Mikołaju Wiepriewie oraz jego artystycznych osiągnięciach pisaliśmy wielokrotnie z podziwem. Na specjalne gratulacje zasługuje także Dominiki Jucha. Kreacje tej pary aktorów są najwyższej miary.

Share Button