Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

 

 

– Wierzymy w naszą misję, że szkoła może być  otwarta, pełna  innowacji, projektów i tego, co kryje się w nowoczesnej edukacji opartej na tradycyjnych  wartościach – powiedział dyrektor Rajskiej Szkoły, Marcin Szewczyk w czasie uroczystości nadania szkole imienia Zbigniewa Wodeckiego.

Koncert muzyki patrona, poprowadzony przez Julię Liśkiewicz i Marcina Szewczyka,  odbył się w piątek 29 października br. w ICE Kraków i stał się okazją, aby przypomnieć historię szkoły, przybliżyć jej aktualne oblicze i wspólnie cieszyć się  pięknymi piosenkami patrona.

Wzruszające chwile

W gali uczestniczyła rodzina Zbigniewa Wodeckiego, przedstawiciele: Wydziału Edukacji UMK i Kuratorium Oświaty, służb miejskich, samorządu, w tym radni dzielnicy X Swoszowice, dyrektorzy i kierownicy zaprzyjaźnionych szkół i domów kultury, a przede wszystkim szkolna społeczność oraz przyjaciele Rajskiej Szkoły.

– Dzisiaj łączy nas muzyka niesamowitego artysty, który był  nie tylko  wspaniałym piosenkarzem, kompozytorem, i aktorem, ale przede wszystkim wyjątkowym człowiekiem. Śpiewał, grał, komponował z największymi legendami polskiej sceny – podkreślała Julia Liśkiewicz, rozpoczynając galę i dodała, że Zbigniew Wodecki  uświadamiał w swoich  piosenkach, iż nawet w dzisiejszym świecie może liczyć się „bardziej być aniżeli mieć”. Zaznaczyła: – Czas płynie dalej, a jego muzyka wciąż pozostaje z nami. Z kolei Marcin Szewczyk  przekonywał: –  Zbigniew Wodecki to człowiek, który idealnie wpisuje się  w format Rajskiej Szkoły, w to co od pięciu lat rozwijamy i na co staramy się zwracać uwagę. W naszej społeczności jest coś, do czego człowiek pragnie nieustannie powracać. Zauważył, że podobnie jest z twórczością Zbigniewa Wodeckiego.

– To są wzruszające chwile – wyznała na scenie córka patrona szkoły Katarzyna Wodecka-Stubbs, i dodała:  – Mogę tylko powiedzieć, że to właśnie muzyka łączy ludzi. Przyznała, iż rodzina cieszy się z wyboru patrona  Rajskiej Szkoła. I zaznaczyła: – Jesteśmy szczęśliwi –  nasza rodzina i fundacja – że bierzemy udział  w tej gali i że mamy kolejną szkołę z takim wspaniałym patronem!

Od podstawówki do Rajskiej Szkoły

Z informacji przekazanych w czasie gali oraz opublikowanych na stronie internetowej Rajskiej Szkoły wynika, że w Rajsku podstawówka istniała już w 1921 r. i na przestrzeni stu lat przechodziła różne koleje losu. Gdy w pierwszej dekadzie XXI w. Wydział Edukacji UMK podjął decyzję o jej likwidacji, lokalna społeczność postanowiła temu zapobiec. Obecny na gali Marek Goliński – założyciel Rajskiej Szkoły, wiceprezes Stowarzyszenia Rajska Szkoła – przypomniał: – Rok  2005 to decyzja o  likwidacji  szkoły. Tu  pojawia się liczba 58. Tylu uczniów liczyła wtedy szkoła podstawowa w Rajsku i w przeliczeniu na  jednego ucznia była najdroższą szkołą w Krakowie. Dodaje, że wówczas z myślą o dzieciach uczęszczających do tej szkoły wspólnie z Ewą Górecką-Pletnią założyli Stowarzyszenie Rajska Szkoła, aby rok  później w miejsce zamkniętej SP nr 136 powołać do życia nową placówkę oświatową. I zaznaczył: – Tu podziękowania dla rodziców, którzy wtedy uwierzyli w moje obietnice. One były tylko moimi wizjami o tym, że ta szkoła  będzie wspaniała. Podziękowania również dla pracowników Wydziału Edukacji i Kuratorium, którzy pomagali nam, pomimo iż na początku nie do końca wierzyli, że nam się uda.

 Jak wynika z informacji na stronie: www.rajskaszkola.pl w jej skład weszły: Publiczna Szkoła Podstawowa „Rajska Szkoła”. Dla najmłodszych zorganizowano oddział przedszkolny, w którym fachową opieką objęte zostały dzieci w wieku od 5 do 6 lat. A w 2012 r. stowarzyszenie powołało do życia Publiczny Rajski Punkt Przedszkolny, który został  przekształcony w Publiczne Rajskie Przedszkole. Druga placówka dla przedszkolaków działa przy ul. Ślicznej.

Kolejnym, bardzo ważnym wydarzeniem dla szkoły było powołanie na dyrektora Rajskiej Szkoły Marcina Szewczyka  w 2016 roku. – Jak na to stanowisko był i nadal jest bardzo młody – zauważył wiceprezes Goliński i podkreślił; – W jego głowie było mnóstwo pomysłów, o których powiedzieć, że lekko zaskakiwały, to za mało. One nas na początku szokowały. I zamiast puenty podał liczbę: 367.  Tylu uczniów liczy dziś Rajska Szkoła! A Julia Liśkiewicz zapewniała: – Rajska Szkoła to miejsce naprawdę wyjątkowe i inne niż wszystkie. Dbamy w niej nie tylko o komfort nauki dla naszych dzieci, ale przede wszystkim zależy nam, aby czuli się w niej  traktowani wyjątkowo i indywidualnie.

Słowa uznania pod adresem szkoły i jej dyrektora wygłosiła także radna dzielnicy X Swoszowice Agnieszka Pogoda–Tota. – Chciałam pogratulować panu dyrektorowi tego, że ta szkoła tak wspaniale się rozwija – powiedziała ze sceny i z uznaniem zaznaczyła: – Jesteśmy naprawdę pełni dumy i zachwytu. Dodała, że to jedna z najlepiej rozwijających się szkół podstawowych w Krakowie.

Spełnienie marzeń

Dyrektor Szewczyk nie krył wzruszenia. -Te ostatnie 5 lat to było i jest spełnienie moich marzeń – powiedział. Podziękował zespołowi, podkreślając ich rolę w realizacji zaplanowanych działań. Podkreślił: – Wierzymy w naszą misję, że szkoła może być otwarta,  pełna innowacji, projektów i tego, co kryje się w nowoczesnej edukacji opartej na tradycyjnych wartościach. Zaznaczył, że jest dumny z zespołu, który udało się stworzyć w Rajskiej Szkole. – Średnia wieku naszej  kadry to 27 lat – poinformował i zaznaczył: –  Oczywiście nie o numery PESEL tu chodzi, ale o otwartość głów i serc na pomysły młodych ludzi. Myślę, że to także bardzo mocno zadziałało.

W drugiej części gali artyści zaśpiewali znane i mniej znane utwory Zbigniewa Wodeckiego. Wykonywali je zarówno utalentowani uczniowie i nauczyciele, przygotowani do występu na estradzie przez Zuzannę Bukowską, jak równie piosenkarze. – To są artyści, którzy kochają muzyką, a mają zaledwie kilka lat – anonsował swych uczniów dyrektor Szewczyk. Zapewne zaprezentowanie swych umiejętności muzycznych i wokalnych na scenie, gdzie piosenki patrona zaśpiewali także : Karolina Leszko i Michał Matuszewski  (uczestnicy The Voice of Poland) oraz znana i uznana gwiazda – Magdalena Steczkowska, było dla uczniów wyzwaniem, ale i wyróżnieniem. – Zbyniu na pewno się cieszy, on tak kochał młodzież – stwierdziła na scenie Magdalena Steczkowska,  zwracając się do córki Zbigniewa Wodeckiego i odnosząc się do trwającego koncertu.  Przyznała, że zna mnóstwo anegdot, których bohaterem jest patron szkoły.

W ramach koncertu wystąpili także: Combo jazzowe, Big Band Podgórze ze Szkoły Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego, tancerze Szkoły Tańca Dance&Fitness House w Bochni oraz pary: tańca towarzyskiego i tańca jazzowego.

Przesłanie

Na zakończenie wszyscy artyści, wspólnie z widzami, zaśpiewali hymn Rajskiej Szkoły. Słowa piosenki „Nauczmy się żyć obok siebie” Zbigniewa Wodeckiego wybrzmiały niczym przesłanie od uczniów i nauczycieli Rajskiej Szkoły skierowane do nas wszystkich: „Dzielmy się chlebem i troską/ niech już nikt nie będzie sam/ Ziemia jest globalną wioską/ tym bardziej więc się uda nam/ Razem być/ Ładniej żyć/ Przestańmy kryć/ Sympatii nić…”

Tekst: Maria Fortuna-Sudor

Zdjęcia: Magdalena Żak

Share Button