Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

Gabriella Lopez w zeszłym roku wywalczyła tytuł mistrzyni Polski w speed-ballu i reprezentowała nasz kraj w Tunezji, na XXVIII mistrzostwach świata w tej dyscyplinie. Tam zdobyła brązowy medal w grze deblowej kobiet (razem z Martyną Dudek). Osiąga też sukcesy jako tancerka w wywodzącym się z Jamajki, bardzo żywiołowym tańcu – dancehall.

Jest absolwentką G. nr 32 przy ul. Żabiej, a od września jest uczennicą LO nr XIII przy ul. Sądowej. Urodziła się w Wielkiej Brytanii. Gdy miała dwa lata, jej rodzice przyjechali do Polski i zamieszkali na jednym z osiedli prawobrzeżnej części Krakowa. Tata jest kucharzem, a mama nauczycielką języka angielskiego. Gabrysia ma młodszą siostrę – Martę.

Droga do mistrzostw

Na spotkanie z mistrzynią speed-ballu i tancerką wybieram się, nie wiedząc, jak ona wygląda. Ale już z daleka dostrzegam śliczną, filigranową nastolatkę. Potem przekonam się, że to nie tylko urocza, ale i bardzo wartościowa dziewczyna. Gdy pytam, jak się zostaje mistrzynią Polski w nowej, ale coraz popularniejszej dyscyplinie sportu, Gabrysia wspomina: – W I klasie gimnazjum na jedną z lekcji w-f-u pani wuefistka zaprosiła Przemysława Wolana, który zaprezentował nam speed-ball. Najpierw dziwiliśmy się, co to takiego, a potem, gdy zobaczyliśmy, jak się w to gra i mogliśmy popróbować, to zainteresowaliśmy się tą nową dyscypliną. Po zakończeniu lekcji pan Przemek zaprosił nas na darmowe treningi.
Chętnych było wielu, ale po drodze ich zapał osłabł i ostatecznie na zajęcia stawiło się kilkoro uczniów.
– A co sprawiło, że ty przyszłaś? – dopytuję. – Chciałam zobaczyć, jak to będzie – wyjaśnia. I dodaje, że nie była przekonana, czy to jest oferta dla niej, ale dała sobie pół roku na sprawdzenie. Trwające półtorej godziny treningi odbywały się dwa razy w tygodniu, a wynik był niezwykły: rok temu Gabrysia wzięła udział w pierwszych mistrzostwach Polski w speed–ballu i w kategorii open super solo zajęła III, a w kategorii open singla I miejsce. – Potraktowałam możliwość udziału w mistrzostwach jako szansę, jako wyzwanie – wspomina i wyznaje: – To niesamowite uczucie zostać mistrzem. Brakowało mi wtedy słów, żeby wyrazić radość z tego, co się stało.

Sposób na sukces

Gdy dopytuję, czym dla niej jest przegrana, a czym wygrana, po chwili zastanowienia, mistrzyni speed-ballu stwierdza: – Na porażkach, jak na każdych błędach, się uczę. Staram się pogodzić z przegraną, wyciągnąć z niej wnioski i iść dalej, wprowadzając po drodze konieczne zmiany. A wygrana daje mi satysfakcję (uśmiech), bardzo dużo pozytywnej energii i wzmacnia poczucie wartości. – A czego cię uczy sport? – dopytuję. – Żeby się nie poddawać, ciągle dążyć do realizacji celu, który sobie postawiliśmy – odpowiada szybko, jak na mistrzynię speed–ballu przystało. I dodaje: – To trzeba robić konsekwentnie, bo z dnia na dzień niczego się nie osiągnie.
Świeżo upieczona licealistka jednak zaznacza, że to nie sukcesy są w jej życiu najważniejsze. – Na pewno trzeba mieć w życiu priorytety – stwierdza i dodaje, że dla niej najważniejsza jest rodzina, zaraz potem przyjaciele, a dopiero później wszystko inne. Podkreśla: – Moi rodzice i młodsza siostra dają mi wsparcie, mogę zawsze na nich liczyć.
Rodzice Gabrysi, którzy są jej najwierniejszymi fanami, bardzo cieszą się z sukcesów córki. Beata Lopez przyznaje, że ich starsza latorośl wie, czego chce. Stwierdza: – Gabi konsekwentnie realizuje wyznaczone cele. Ona rozumie, że tylko ciężką pracą można osiągać sukces. Talent talentem, ale za nim musi iść solidny trening. I taka jest zarówno w speed–ballu, jak i w tańcu. – A czy te pasje mają wpływ na wychowanie, na kształtowanie charakteru Gabrysi – pytam. – Gabi uczy się samodyscypliny, odpowiedzialności, konsekwencji, gospodarowania czasem – wylicza jej mama i zauważa: – Czasem widzę, jak jest zmęczona, ale nie odpuszcza. Już sobie to uświadomiła, że sukcesy stwarzają jej okazje do poznawania ludzi, różnych miejsc w świecie, a także zapewniają bonusy. Takie, jak stypendium, które właśnie otrzymała za wysokie osiągnięcia sportowe i za bardzo dobre wyniki w nauce.

Propozycja

Tych, którzy chcieliby poznać Gabriellę Lopez, już teraz zachęcam do zainteresowania się zbliżającymi się mistrzostwami Polski w speed-ballu. Zaś pragnących pójść śladami mistrzyni, namawiam do zainteresowania się tym sportem. Wygląda na to, że warto!

Maria Fortuna–Sudor
Zdjęcia: arch. rodzinne Gabrielli Lopez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Speed-ball czyli…
Przemysław Wolan upowszechnia speed-ball w Polsce. Jak mówi, tę dyscyplinę sportową poznał w Egipcie, gdzie spędzał z żoną miodowy tydzień i dokąd wrócił, aby przez rok pracować jako animator sportu w jednym z tamtejszych hoteli. Jako pierwszy Polak uczestniczył w mistrzostwach świata w speed-ballu (w Kuwejcie, w 2014 roku), a po powrocie do kraju robi wszystko, aby tą dyscypliną zainteresować Polaków, zwłaszcza dzieci i młodzież.
Przemysław Wolan wyjaśnia: – To sport wykorzystujący rakietki i piłeczkę. Z tym, że piłeczka znajduje się na uwięzi; jest przymocowana żyłką o długości 150 cm do masztu wysokości 170 cm. Piłeczka krąży wokół tego masztu, a grać można w systemie singlowym bądź deblowym, tak jak w każdym innym sporcie z rakietkami. To co wyróżnia speed-ball, to konkurencja super-solo, gdzie zawodnik jest zobowiązany do gry na czas i gry obiema rękami. Ta dyscyplina, nazywana „szybkim sportem”, w sposób szczególny rozwija koordynację (ręka – oko) i refleks. Kilkadziesiąt lat temu została wymyślona jako element treningowy do tenisa.
W tym roku po raz drugi odbędą się w Krakowie mistrzostwa Polski w speed-ballu. Przemysław Wolan informuje: – To będzie sportowa impreza, zaplanowana na 23 – 24 września. Przyjedzie ok. 100 uczestników reprezentujących wszystkie województwa. Zawodnicy będą startować w kategorii junior i open. Najciekawiej będzie w niedzielę, kiedy odbędą się mecze najlepszych zawodników w tej dyscyplinie – zapewnia Przemysław Wolan i dodaje, że zwycięzcy będą nasz kraj reprezentować na mistrzostwach świata w Egipcie. Podkreśla:
– Polska jest krajem, gdzie aktualnie najszybciej rozwija się ta dyscyplina sportu.

(For)

Share Button