Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

 

 

 

 

 

To był dobry rok dla polskiego i krakowskiego speed-balla, a kolejny może być jeszcze lepszy! Polscy zawodnicy zostali wicemistrzami świata, natomiast drużyna z Krakowa klubowym mistrzem Polski. Pojawiła się też dodatkowa motywacja dla ósmoklasistów, aby zainteresować się tym sportem.

 

Speed-ball – co to za dyscyplina?

O tym, na czym polega speed-ball, pisaliśmy już we wcześniejszych numerach „Wiadomości”, jeśli ktoś jednak przeoczył tę informację, spieszymy z przypomnieniem.

Speed-ball powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku w Egipcie, jako trening koordynacji i refleksu tenisistów. Szybko stał się odrębną dyscypliną, a jego popularność na całym świecie rośnie z roku na rok. Do Polski przywiózł ją w 2014 roku PRZEMYSŁAW WOLAN – obecny prezes Federacji Speed-ball Polska.

            Jest to sport z wykorzystaniem rakietek i piłeczki, od innych sportów z rakietkami różniący się tym, że piłka znajduje się na uwięzi, czyli na statywie. Statyw ma wysokość 1,70 metra, a na jego szczycie, na półtorametrowej żyłce, przymocowana jest piłeczka wielkości tenisowej, z takiej samej gumy, która krąży wokół statywu. Wyróżniamy kilka konkurencji:

Super solo – gra indywidualna na czas. Chodzi w niej o to, aby odbić piłkę jak najwięcej razy w ciągu 4 minut. Gra się najpierw przez minutę prawą ręką, potem kolejno lewą, dwoma forehandami i dwoma backhandami.

Solo-Relay – sztafeta, w której cztery osoby (dwie kobiety i dwóch mężczyzn) grają po sobie, każda przez pół minuty.

Gra singlowa – jeden na jednego. Zasada jest tutaj następująca: jeden zawodnik odbija piłeczkę tak, aby kręciła się wokół statywu, a przeciwnik, znajdujący się po drugiej stronie kortu, ma za zadanie odbić piłkę tak, aby zmienić kierunek jej obrotu wokół statywu. Punkt zdobywa się, kiedy piłeczka mija przeciwnika dwa razy i nie jest on w stanie jej odbić. Gra toczy się do dziesięciu punktów, do dwóch wygranych setów.

Gra deblowa – zasady są takie same jak w singlu, z tym że gra się dwóch na dwóch. Jest to konkurencja najbardziej widowiskowa, ponieważ wszystko dzieje się bardzo szybko, co robi ogromne wrażenie.

Speed-ball coraz częściej można zobaczyć na żywo, o czym w dalszej części artykułu, a także wchodząc na przykład na oficjalną stronę Federacji Speed-ball Polska (https://speed-ball.pl/) lub na profil Speed-Ball Polska w mediach społecznościowych.

Polacy wicemistrzami świata

Przejdźmy teraz do wspomnianych sukcesów. Dzięki swojej ogromnej pasji i poświęceniu nasza reprezentacja seniorów i juniorów po raz kolejny zdobyła srebro na Mistrzostwach Świata w Speed-Ballu, które w tym roku, od 31 października do 1 listopada, rozgrywane były w Kairze. Jest to powtórka sukcesu z ubiegłego roku, a lepsi okazali się tylko gospodarze – Egipcjanie. Przypomnijmy, że w 2022 roku Polacy wywalczyli historyczne mistrzostwo świata i chociaż niektórzy liczyli zapewne na powtórzenie tego wyniku, wicemistrzostwo zdecydowanie jest powodem do radości. Nasza redakcja również składa w tym miejscu nieco spóźnione, ale szczere gratulacje!

Speed-ball KRK najlepszym klubem w Polsce

Niedługo po mistrzostwach świata najlepsi polscy speed-balliści mieli szansę zmierzyć się i zaprezentować przed własną publicznością – w weekend 16-17 listopada w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Aleksandry 17 w Krakowie odbyły się V Klubowe Mistrzostwa Polski w Speed-ballu. Tytuł wywalczyła w nich drużyna Speed-ball KRK z Krakowa, wyprzedzając Speed-Ball Lublin oraz Speed-Ball Wiślica. Warto również wspomnieć o zdobywcach 4. miejsca, którymi zostali przedstawiciele Klubu Sportowego Seniora ROYAL, udowadniając, że speed-ball to dyscyplina możliwa do trenowania w każdym wieku.

Dodatkowe punkty dla ósmoklasistów

W tym roku szkolnym szczególne zainteresowanie speed-ballem może pojawić się wśród ósmoklasistów. Dlaczego? Otóż dyscyplina ta została wpisana na kuratoryjną listę, pozwalającą zdobywać dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich. W związku z tym 22 listopada, również w hali sportowej przy ul. Aleksandry 17, została zorganizowana konferencja szkoleniowa dla nauczycieli wychowania fizycznego, dyrektorów i uczniów klas 6-8 szkół podstawowych, podczas której mogli oni dowiedzieć się więcej na temat speed-balla oraz wziąć udział w praktycznych warsztatach, prowadzonych przez członków kadry wicemistrzów świata.

Osoby, które nie miały okazji uczestniczyć w konferencji, a chciałyby poznać szczegóły podczas niej przedstawione, mogą skontaktować się bezpośrednio z federacją – dane znajdują się na stronie internetowej. My zapytaliśmy natomiast, jakie predyspozycje są potrzebne, aby trenować speed-ball bardziej profesjonalnie. – Na pewno koordynacja i refleks. Przydaje się też siła fizyczna, szybkość oraz umiejętność sprawnego podejmowania decyzji, ponieważ każdą piłkę można odebrać na różne sposoby, w zależności od tego, co robi przeciwnik, i zawodnik musi potrafić błyskawicznie podejmować dobre decyzje – wyjaśnił Przemysław Wolan.

Klubowe mistrzostwa świata w Krakowie

            Na koniec ważna informacja dla kibiców i miłośników speed-balla w naszym mieście. W dniach 31 stycznia – 1 lutego 2025 roku to właśnie w Krakowie odbędą się 14. Klubowe Mistrzostwa Świata w Speed-Ballu. Już teraz zapraszamy na tę imprezę i obiecujemy, że będziemy mocno trzymać kciuki za naszych zawodników.

 Tekst: Barbara Bączek

Zdjęcia:  Piotr Jagniewski – Federacja Speed-ball Polska

Share Button