26 października Bieżanów uroczyście obchodził Jubileusz 30-lecia obecności w osiedlu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Stowarzyszenie działa przy Parafii Narodzenia NMP, w pełnej łączności z Kościołem poprzez asystencję, którą od września pełni ks proboszcz Leszek Uniwersał.
Program uroczystości obejmował Mszę św. koncelebrowaną z udziałem asystentów parafialnych oraz sesję jubileuszu, w auli Centrum Kultury Podgórza Dwór Czeczów. Ks. Paweł Gałuszka, który koncelebrował Eucharystię podkreślił w homilii: Drogą Kościoła jest rodzina. Sesji okolicznościowej z panelem dyskusyjnym towarzyszyło otwarcie wystawy i poczęstunek. W godzinach popołudniowych dla przyjaciół SRK i szanownych sponsorów, w Dworze Czeczów miał miejsce recital wspaniałej artystki Doroty Helbin.
O genezie powstania kół SRK w archidiecezji Krakowskiej w laudacji wspomniał reprezentujący Polską federację Stowarzyszeń Rodzin Katolickich dr nauk med. Kazimierz Kapera. Oto jej fragmenty
Szanowni Państwo.
Mam przyjemność i osobistą satysfakcję wygłosić laudację w tak piękną – 30 rocznicę działalności Bieżanowskiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W latach komunistycznej niewoli po wojnie, rozwiązano wszystkie katolickie organizacje społeczne. Nieformalnie powstawały nieliczne – nieformalne ruchy, skupiające się przede wszystkim wokół Kościoła, jak np. Koła Różańcowe. Była to w powojennej Polsce namiastka zorganizowanej działalności społecznej realizowana pod sztandarami grup modlitewnych. Dopiero fala przemian w latach 80-tych złagodziła stanowisko władz komunistycznych wobec oddolnych ruchów społecznych i 7 kwietnia 1989 Sejm uchwalił ustawę Prawo o stowarzyszeniach, zezwalającą na powoływanie stowarzyszeń i regulującą tryb ich rejestracji. Krótko po uchwaleniu tej ustawy, już w roku 1989, w poszczególnych diecezjach na terenie całej Polski zaczęły powstawać Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które w roku 1993 utworzyły Polską Federację Stowarzyszeń Rodzin Katolickich. Inspiracją do tworzenia formalnych struktur zrzeszających świeckich katolików, była uroczysta promocja Karty Praw Rodziny Stolicy Apostolskiej. W 1994 roku w naszej parafii, za aprobatą Księdza Proboszcza Bogdana Markiewicza utworzone zostało w Bieżanowie Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W powstaniu koła SRK w Bieżanowie uczestniczyłem, reprezentując Zarząd Główny SRK Archidiecezji Krakowskiej. Nie przypuszczałem, że grupa, wtedy młodych ludzi tak pozytywnie zaznaczy swoją obecność w środowisku, pomagając rodzinom, służąc Panu Bogu, współpracując z Parafią Narodzenia NMP. Organizacja ta nie ograniczała działalności wyłącznie do swoich członków, ale sukcesywnie inicjowała i rozwijała cele statutowe służąc ogółowi społeczności lokalnej, co stanowiło istotny wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego. Członkowie stowarzyszenia stawiają sobie ambitne zadania oraz skrupulatnie realizują swoją misję. Wystarczy wspomnieć obecny 2024 rok. Najpierw zimowisko z nartami dla ponad 50 dzieci w Poroninie, kolonia dla 130 dzieci w Sopocie, konkurs recytatorski o Janie Pawle II, XXIX Dni Bieżanowa, pielgrzymka do bł. Karoliny Kózkówny i Rodziny Ulmów, wystawa podróżnika Władysława Grodeckiego w Edenie, oraz sierpniowa akcja w Edenie „Lato w mieście” dla ponad 30 dzieci. Czyż nie imponująca praca wolontariatu SRK? Zaprezentowana działalność Stowarzyszenia w roku 2024 jest najlepszym potwierdzeniem słów św. Jana Pawła II przedstawionych w Adhortacji Apostolskiej „ Familiaris Consortio”, w rozdziale 72, zatytułowanym: „ Stowarzyszenia rodzin dla rodzin” , ogłoszonej w 1981 roku, w uroczystość Chrystusa Króla, gdzie Papież gorąco zachęcał do tworzenia stowarzyszeń, by rodzina chrześcijańska stała się źródłem światła i zdrowym zaczynem dla innych rodzin. Cytuję: „Jest również wskazane, ażeby rodziny chrześcijańskie w żywym poczuciu wspólnego dobra czynnie angażowały się na każdym poziomie w inne stowarzyszenia, nie kościelne”
Z racji szerokiego zakresu działalności Koło od wielu lat posiada osobowość prawną jako SRK EDEN. Bez tej właściwości nie byłaby możliwa organizacja kolonii, ferii i szeregu innych form pracy. Z jednej strony to umożliwia szerszą działalność, z drugiej jednak wymusza prowadzenie księgowości, stosowanie szeregu przepisów, składania sprawozdań, w tym publikowania danych finansowych przypisanych Organizacjom Pożytku Publicznego. Od wielu lat na działalność SRK pozyskuje 1.5 % podatku od osób fizycznych. Pozwólcie Państwo że wymienię najważniejsze inicjatywy i efekty 30 – letniej działalności Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Koła 9 w Archidiecezji Krakowskiej.
Są to: pomoc finansowa dla wytypowanych rodzin, prowadzenie Katolickiego Domu Kultury EDEN, pomoc w nauce dzieciom, prelekcje i spotkania z wybitnymi osobami, ufundowanie Kamienia Pamięci w rocznicę 100 – lecia Odzyskania Niepodległości, zbiórki odzieży dla potrzebujących, wakacyjny i zimowy wypoczynek dzieci, w których wzięło dotychczas udział ponad 5 tysięcy osób, paczki mikołajowe dla dzieci, paczki świąteczne dla seniorów, ufundowanie tablicy pamiątkowej dla poległych Karola i Henryka Czecz de Lindenwald , pięć konferencji z cyklu Gromadzkie Repozytorium Pamięci, konkursy recytatorskie , organizacja kilkunastu wystaw o charakterze historycznym (między innymi: Protest Głodowy Bieżanów 1995, Czas walki-czas żałoby, Skrytka bieżanowska Armii Krajowej, Pamiątki Roku Jubileuszowego 2000, Dziedzictwo Twierdzy Kraków, Bieżanów historyczny), utworzenie Centrum Pomocy Ukrainie, z którego korzystało około 200 osób, (obecnie w Katolickim Domu Kultury EDEN mieszkają 2 rodziny), wspieranie rodzin w Aleppo comiesięcznymi przelewami na Caritas Polska, integracja społeczności podczas organizacji cyklu 29 Dni Bieżanowa, współpraca z samorządem Krakowa i Małopolski, reprezentowanie interesów rodzin, interwencje w urzędach Krakowa.
W 2017 roku, od Prezydenta Krakowa SRK EDEN otrzymało list gratulacyjny za dotychczasową pracę na rzecz mieszkańców Krakowa. Pomoc SRK już od sześciu lat dociera do Aleppo, gdzie członkowie z własnych składek wspomagają potrzebujące rodziny i finansują edukację szkolną dla dwóch dziewczynek. Działalność jest dokumentowana w prasie, publikacjach książkowych i na stronie internetowej srk9.diecezja-krakow.pl Publikacje o organizacji w mediach lokalnych jak i ogólnokrajowych np. NIEDZIELA utwierdzają mnie w przekonaniu, że wpływ Stowarzyszenia Rodzin Katolickich na Bieżanów i Dzielnicę XII jest znaczący.
Pragnę serdecznie pogratulować Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich w Bieżanowie dotychczasowych osiągnięć, oraz życzyć wytrwałości oraz dalszych sukcesów w realizacji wzniosłych celów tej Prorodzinnej Społecznej Organizacji.
Szczęść Boże na dalsze lata pracy dla dobra bieżanowskich rodzin.
Dr nauk med. Kazimierz Kapera,
Prezydent Polskiej Federacji
Stowarzyszeń Rodzin Katolickich
Miłym akcentem obchodów było samorządowe odznaczenie Województwa Małopolskiego Polonia Minor. Przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski.
Gośćmi sesji byli także Ks. dr hab. Andrzej Kielian, Prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Barbara Nowak, radna Sejmiku Małopolski Barbara Nowak. Temat sesji to „Problemy wychowania młodego pokolenia w obliczu wyzwań współczesnego świata”. Oprócz ww osób, relacjami rodzinnymi związanymi z tematem dyskusji podzielili się dwaj studenci Uniwersytetu JP II, Michał Kasperek i Antoni Rząsa.
Uroczystościom w Dworze Czeczów towarzyszyła wystawa.
To była retrospekcja 30 lat działalności. Miło było dostrzec na fotografiach 16 plansz znajome osoby, dzieci, które dzisiaj mają swoje rodziny, artystów i wiele wybitnych postaci, za przyczyną SRK goszczących w Bieżanowie.
Obecni na uroczystościach członkowie stowarzyszenie usłyszeli wiele ciepłych słów i gratulacji od obecnych na jubileuszu organizacji. Pani prezes Annie Leszczyńskiej Lenda odśpiewano 100 lat. Nie ukrywano tez problemu potrzebnych zmian pokoleniowych, przekazania pałeczki młodszym. Integracja środowiska, pomoc rodzinom, kształtowanie patriotyzmu i umiłowania także tej małej ojczyzny – te hasła są aktualne.
SRK działa dalej, W 2025 roku planuje zaprosić całą dzielnicę na XXX Dni Bieżanowa. To też Jubileusz wart specjalnej oprawy i rangi ( to najstarsza uroczystość typu święta osiedla w Krakowie) .
Na fotografiach wystawy przypomniana jest 30 -letnia historia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Bieżanowie. Fotografie obejmują niektóre z 29 edycji Dni Bieżanowa, funkcjonowanie Katolickiego Domu Kultury EDEN, spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje, kolonie i zimowiska, w których wzięło udział ponad 5 tys dzieci, pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i Europie. Jest obrazowa historia fundacji Kamienia Pamięci w rocznicę 100 lecia Odzyskania Niepodległości i tablicy pamiątkowej dla Karola i Henryka Czecz de Lindenwald. Są fotografie konferencji z cyklu Gromadzkie Repozytorium Pamięci, pamiątki konkursów recytatorskich, wystaw o charakterze historycznym Są świadectwem pomocy charytatywnej, świątecznych paczek w tym utworzenia Centrum Pomocy Ukrainie
Działalność Stowarzyszenia Rodzin Katolickich to świadectwo nie tylko wypełniania Społecznej Nauki Kościoła, współpracy z Parafią Narodzenia NMP, samorządem Krakowa i Województwa , ale próby integracji społeczności osiedla Bieżanów wokół spraw dobrych.
Stanisław Kumon