Pod patronatem medialnym „Wiadomości”
Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza w dniach 22-24 września na XXII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku temat przewodni brzmi: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.
Rozpoczniemy w piątek (22.09) o godz. 17.30 w Parku Duchackim, a potem w sobotę i w niedzielę będzie można odwiedzić ponad trzydzieści obiektów w prawobrzeżnej części Krakowa i uczestniczyć w kilkunastu spacerach.
Paulo Coehlo pisał, że tradycja stoi za wszystkim czego się uczymy, że służy utrzymaniu porządku świata. Erza Pound, że jest pięknem, które chronimy a nie więzami, które nas krępują. Katarzyna Grochola, że tradycja jest czymś stałym, do czego wraca się jak do domu, nie jak do mieszkania. Warstwy pokoleń użyźniają tradycję, ożywiają ją, powodują, że w swej niezmienności ma pewne zmienne, barwne, inspirujące teraźniejszych i przyszłych.
Wraca się do niej jako do domu…
Stąd ten dom – dawny dwór i otaczający go park, ludzie tworzący jego historię i przyszłość – dawny dwór i park na Woli Duchackiej staną się tematem Inauguracji tegorocznej edycji Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. Stąd ten wyjątkowy wieczór oddaliśmy tym razem w ręce zaprzyjaźnionego i będącego częścią duchackiej tożsamości Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej.
Park Duchacki żyje współczesnością na równi z przeszłością i przyszłością. Do przeszłości należą marzenia, które budowały tę piękną zieloną przestrzeń. Teraźniejszość i przyszłość parku budują marzenia społeczników, mieszkańców, badaczy, przyrodników, rodziny Bemów – o pełnym opowieści domu pośród zieleni.
Piątkowy wieczór spędzimy w Parku Duchackim. Będziemy spacerować wzdłuż i wszerz tych marzeń i tych opowieści. Spotkamy po drodze: koło dworu Rodzinę Bemów – ostatnich właścicieli terenów parku, z którymi porozmawia Beata Anna Symołon (przez pierwszych 10 lat prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej). Na kolejnym – Roberta Kasprzyckiego – od niemal 30 lat mieszkańca Woli, który zaśpiewa o swoim domu rodzinnym. Dalej czekał będzie na nas prof. Wojciech Przegon, który zda sprawę z praktyk studenckich, przełomowych dla historii powstania parku. Powędrujemy śladem pomysłów i inicjatyw obrońców parku, z czasów, gdy park był zaledwie pomysłem, romantycznym urojeniem, i gdy stał się planem na życie duchackiej zbiorowości. Tradycją parku była muzyka w otoczeniu zieleni. Tak będzie i tym razem. Towarzyszyć jej będzie poezja, baśń, fotografie i plastyka. Zapraszamy!
Inauguracja XXII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi
Park Duchacki – park, który żyje
Spotkanie przed Spichlerzem (naprzeciw przedszkola),
wejście do parku: róg ul. Estońskiej/Laszczki
godz. 17.30