Pod patronatem medialnym „Wiadomości”
Po uroczystym finale PD był czas na wspólną fotografię;
fot. Maciej Gomułka
„Do tego miejsca gżegżółka nie przyfrunie, trznadel ani wróbel tu gniazd nie wiją. Czasem tylko pies, którego właściciel uwolnił ze smyczy, podbiegnie, zawyje i skuliwszy ogon zawróci w pośpiechu. Nocą zaś zawyje wiatr, zahuczy sowa….” – tak rozpoczął się tekst XIV Podgórskiego Dyktanda, zorganizowanego przez Radę Dzielnicy XIII, Porozumienie Dzielnic „Podgórze Razem” i Gimnazjum nr 35 w Krakowie.
Uczestnicy tegorocznej edycji spotkali się w pierwszy piątek czerwca w Gimnazjum nr 35 przy ul. Limanowskiego, gdzie napisali tekst pt. „Dowód” oraz rozwiązali trudną, ortograficzną krzyżówkę. Efekty ich pracy oceniały bezpośrednio po konkursie polonistki – opiekujące się uczestnikami konkursu. Po podliczeniu punktów okazało się, że poziom konkursu był wyrównany, a różnica między poszczególnymi miejscami – minimalna. Ostatecznie mistrzem ortografii w Podgórzu została Julia Bobola (G. 35), II miejsce ex aequo zajęli: Anna Mazera (G. 23) i Jakub Jaskuła (G. 24), a III – Bazyli Bednarz (G. 24) i Dawid Kamiński (G. 35). Na wyróżnienia zapracowali: Joanna Trzyna (G. 21), Bartłomiej Jargut (G. 28), Aleksander Malik (G. 34) i Wojciech Bobrek (G. 51).
Tydzień później nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu zorganizowane w Domu Kultury „Podgórze”. W spotkaniu uczestniczyli laureaci i wyróżnieni oraz ich opiekunowie. Rady podgórskich dzielnic, które chętnie i świadomie wspierają organizację integrującego podgórskie środowiska konkursu reprezentowali: Urszula Twardzik z dz. VIII, Ewa Nowak z – IX. Przewodniczący dz. XI – Krzysztof Sułowski zapewnił o poparciu dla idei konkursu i przekonywał, że warto w tego typu inicjatywy się angażować. Dzielnicę XIII reprezentowali Aurelia Pacura – Czerwińska, która przeczytała protokół podsumowujący konkurs i zaprosiła uczniów oraz nauczycieli do udziału w XV edycji. Z kolei przewodniczący dz. XIII Jacek Bednarz przypomniał m.in. o roli stowarzyszenia Podgórze Razem i pogratulował uczestnikom konkursu, w tym szczególnie laureatom i wyróżnionym, wręczając cenne nagrody i wyróżnienia specjalistom od ortografii, a polonistom zaangażowanym w przygotowania do konkursu – podziękowania.
Środowisko podgórskich gimnazjów reprezentowali dyrektorzy – Jan Maciejewski (G. 34) i Bożena Skowronek (G. 35). – Chciałabym publicznie podziękować moim nauczycielom, którzy z takim zaangażowaniem co roku przygotowują konkurs, nie szczędząc swego czasu
– mówiła Bożena Skowronek. Reprezentujący UMK Marian Bukowski z Wydziału Edukacji także gratulował specjalistom od ortografii, a organizatorom dziękował za pracę włożoną w przygotowanie konkursu. Na zakończenie uczniowie z G. 35 zaprezentowali krótki program artystyczny, poświęcony tym razem Henrykowi Sienkiewiczowi.
Organizatorzy Podgórskiego Dyktanda pragną z jednej strony zachęcić gimnazjalistów do poszerzania wiedzy i umiejętności ortograficznych oraz zainteresować ich ciekawą, a nieraz zapomnianą historią Podgórza. Dyktanda – recenzowane przez prof. Walerego Pisarka – nawiązują do świętowanych rocznic wydarzeń historycznych. W tym roku tekst pt. „Dowód” przybliżał historię kościółka św. Benedykta i nawiązywał do rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, a prasowy – od pierwszej edycji miesięcznik lokalny „Wiadomości” (www.wiadomoscipodgorze.pl).
Maria Fortuna-Sudor
Dodaj komentarz