W majową sobotę, mimo nieciekawej pogody, mieszkańcy Kozłówka spotkali się w MAM-ie przy ulicy Na Kozłówce 25. Jak zawsze każdy mógł znaleźć coś dla siebie – w ramach wydarzenia odbyła się wiosenna akcja sadzenia kwiatów, sprzątania okolicy budynku oraz sąsiedzka „wymianka” ubrań i przedmiotów, które choć niepotrzebne jednej osobie, mogły przydać się komuś innemu.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem: – Chodzi nam o to, żeby w naszym otoczeniu było po prostu pięknie – mówiła wolontariuszka Magda Perłowska, która angażuje się w działania MAM-u.
– Przez ostatnie trzy lata widać, jak bardzo wzrasta aktywność mieszkańców. Ludzie coraz chętniej biorą udział w zajęciach, a potem proponują własne lub zapraszają znajomych – opowiada pani Aneta, Szkaradek z MAM, współorganizatorka wydarzenia. – Naszym zadaniem jest tylko pomóc w organizacji i motywować, bo nowe pomysły pojawiają się cały czas – dodaje.
W sobotę przestrzeń UAM-u zamieniła się w barwne targowisko wymiany. Wieszaki wypełnione były kolorowymi ubraniami, a na stołach rozłożono różnorodne przedmioty – ozdoby do domu, książki, zabawki i drobiazgi codziennego użytku. Wśród nich z zainteresowaniem poruszali się mieszkańcy, przeglądając rzeczy, rozmawiając i dzieląc się uśmiechami.
Co chwilę ktoś pojawiał się z dużą siatką, przynosząc kolejne rzeczy do oddania – jakby wspólnota i potrzeba dzielenia się była silniejsza niż pochmurna pogoda i weekendowa pokusa lenistwa.
Atmosfera była niezwykle ciepła i swobodna – jakby wszyscy znali się od lat. Ludzie rozmawiali, śmiali się, wymieniali doświadczeniami przy filiżance kawy i herbaty.
– Mamy tutaj naprawdę domową atmosferę. Wiele tych osób nie znało się wcześniej i nawiązało długotrwałą znajomość właśnie w MAM – cieszy się Iwona Pisarek, gospodyni MAM-u.
Szczególną atrakcją, która już wkrótce pojawi się w MAM-ie, będzie nowe miejsce do naprawy zepsutych sprzętów. W uporządkowanym garażu mieszkańcy będą mogli własnoręcznie naprawić drobne urządzenia czy meble – bez pośpiechu i w spokoju, jakiego często brakuje w domowych warunkach.
– Do dyspozycji będą podstawowe narzędzia, przestrzeń robocza, dostęp do prądu, a także wygodne stanowiska pracy. Celem jest stworzenie miejsca, gdzie można nie tylko zaoszczędzić i dać drugie życie przedmiotom, ale też poczuć satysfakcję z działania własnymi rękami – opowiada Mateusz Romanowski, pomysłodawca i organizator warsztatu.
Miejsce Aktywności Mieszkańców na Kozłówce to miejsce spotkań, które powstało specjalnie z myślą o wszystkich mieszkańcach osiedla Na Kozłówce. Projekt „Tworzymy Miejsce Aktywności Mieszkańców” realizowany jest przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Partnerzy: Miasto Kraków, Phornesis SA (Norwegia).
Tekst: Paulina Polak
Zdjęcia: Paulina Polak, MAM