Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

Solidarni z Ukraina 01

 

 

 

29 stycznia odbył się w Krakowie, pod pomnikiem Adama Mickiewicza
w Rynku Głównym, wiec poparcia „Solidarni z Ukrainą”.

Przybyło ponad 200 osób, głównie młodzi ludzie, przede wszystkim Ukraińcy studiujący w Krakowie i ich polscy przyjaciele, ale było też sporo osób, pamiętających polskie dramatyczne wydarzenia ze stanem wojennym włącznie, którzy chcieli wyrazić swoją solidarność z walczącą o demokrację Ukrainą i jej prawo do przynależności do wspólnoty europejskiej.

Część Rynku między pomnikiem Mickiewicza i kościołem Mariackim wypełniły  polskie i ukraińskie flagi. Odśpiewano hymny obu państw, zmówiono także  modlitwę za ukraińskie ofiary protestu.

Wiec prowadzony był przez liderów akcji społecznej „Solidarni z Ukrainą”: Mykołę Mańko oraz Żannę i Łukasza Słoniowskich, którzy stali pod żółto-niebieskim transparentem „Solidarność – znaczy wolność. Polska z wami razem!”. Pełno było też innych polsko-ukraińskich  haseł, jak  „Kraków z Wami”, czy „Stop torturowaniu ludzi na Ukrainie” – transparent trzymany przez dziewczęta.

Głos zabrali także prof. Włodzimierz Mokry, kierownik Katedry Ukrainoznawstwa

na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz radny miasta Adam Kalita (z klubu PiS), który odczytał projekt rezolucji.

W Kijowie od końca listopada ub. roku trwają protesty antyrządowe. Rozpoczęły się one po decyzji władz ukraińskich o niepodpisaniu (zadeklarowanej wcześniej) umowy stowarzyszeniowej z UE. Doszło do starć między milicją i przeciwnikami rządów prezydenta Janukowycza, jest od kilku do kilkunastu ofiar śmiertelnych i wiele rannych. Brutalność oddziałów „Berkutu” obiegła cały świat.

Pokojowa demonstracja w Krakowie była jedną z wielu akcji poparcia w Polsce, ale też nie  brakuje krytycznych obaw o przyszłość Ukrainy, deklarowaną przez nacjonalistyczną neobanderowską część ukraińskiej opozycji. Obawy te artykułuje część polskich środowisk prawicowych i niepodległościowych. Przeważa  jednak idea pokojowego solidaryzmu „za  waszą wolność i naszą”.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Kajdański

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *