Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach uroczystości upamiętniających 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Muzeum Archidiecezjalne Karola Wojtyły w Krakowie przygotowało wystawę „Nasz Papież”, która jest prezentowana w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach.

Cały zamysł wystawy ma jeden cel. Jest nim spotkanie z Ojcem Świętym przez ślady, które nam zostawił – mówił 16 października br. metropolita krakowski Marek Jędraszewski, dokonując jej otwarcia. I zaznaczył, że pontyfikat Jana Pawła II był niezwykle owocny w dokonania i dla Kościoła powszechnego, i Kościoła w Polsce. Przypomniał, że Jan Paweł II podkreślał rolę kultury jako podstawy dla suwerenności ludów i narodów i zwracał uwagę, że pełna wolność człowieka zależy od poszanowania wolności religijnej.

Eksponaty

Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć m.in. rekonstrukcję papieskiego pokoju z ul. Franciszkańskiej 3, gdzie mieszkał kard. Wojtyła i gdzie się zatrzymywał podczas kolejnych papieskich pielgrzymek do Polski. Są też jego rzeczy osobiste  i dary, które otrzymywał polski papież podczas licznych podróży po świecie.

Ekspozycja jest podzielona na dwie części. Pierwsza ukazuje młodość Karola Wojtyły, jego zainteresowania i pasje, w tym m.in. turystykę, literaturę. Przypomina także drogę, jaką w Kościele przebył przyszły papież; od momentu święceń kapłańskich po otrzymanie kapelusza kardynalskiego. Można zobaczyć m. in. album z rodzinnymi zdjęciami, świadectwo dojrzałości Karola Wojtyły, drewniaki (takie, w jakich podczas II wojny światowej chodził do pracy w “Solvayu”), narty oraz kajak, a ponadto sutanny i przedmioty liturgiczne. Uzupełnienie stanowią cytaty z utworów Karola Wojtyły i archiwalne zdjęcia.

Do drugiej części wystawy zwiedzający przechodzą przez symboliczną bramę i w tym momencie słyszą historyczne słowa: „Habemus Papam” oraz widzą unoszący się biały dym, a tuż obok na dużym ekranie mogą obejrzeć fragment filmu dokumentalnego pokazującego Jana Pawła II witającego się z wiernymi po wyborze na papieża.

Świadek

            W tej części znajdują się eksponaty odnoszące się do papieskiego nauczania i podróży po świecie, a wiele z nich to dary od wiernych i przywódców państw. Autorzy wystawy proponują, aby zwiedzać ją z niezwykłym przewodnikiem – kard. Josephem Ratzingerem, autorem „ Czternastu encyklik Jana Pawła II”. I tak na przykład przy encyklice „Dives in Misericordia”, związanej z tajemnicą Bożego Miłosierdzia, zwiedzający może zobaczyć  m.in. płytkę z placu św. Piotra (z miejsca, gdzie w 1981 r. dokonano zamachu na papieża) zestawioną ze współczesnym niemieckim kolażem, przedstawiającym przebaczenie Ali Agcy.

Odnosząc się do tego zestawienia, w rozmowie z dziennikarzami ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Karola Wojtyły w Krakowie tłumaczył: – Pokazujemy papieża, który nie tylko nauczał o miłosierdziu, ale jest jego świadkiem, uczy nas, jak być miłosiernym. I podkreślał: – To są przykłady przemawiające do każdego człowieka nie poprzez głębię rozważań teologicznych, ale przez konkretne i czytelne świadectwo.

Czas refleksji

Ostatnim punktem wystawy jest oratorium, miejsce, gdzie umieszczono wizerunek świętego papieża oraz jego sutannę, przekazaną Muzeum Archidiecezjalnemu przez Benedykta XVI. Ks. prof. Andrzej Witko tłumaczy:  – Ekspozycja ma nas skłonić także do refleksji. Dlatego dla zwiedzających jest dostępne osobne pomieszczenie służące modlitwie i medytacji. Tam każdy może w ciszy, skupieniu, spoglądając na piękny portret św. Jana Pawła II, modlić się z naszym papieżem i za jego wstawiennictwem.

Ks. prof. Andrzej Witko, nawiązując do  tytułu wystawy przyznał, że jest on nieco przewrotny i przypomniał, jak zwykliśmy mówić o Janie Pawle II. Wspominał: –  Chętnie przybywaliśmy na spotkania z papieżem, chętnie go słuchaliśmy… Równocześnie zauważał: –  Pozostaje pytanie, co nam zostało z tego wielkiego przekazu i dziedzictwa, co dzisiaj zwłaszcza młode pokolenie wie i kim dla nich jest Jan Paweł II…

Warto dodać, że Muzeum Archidiecezjalnego Karola Wojtyły w Krakowie posiada największą w świecie kolekcję pamiątek związanych z osobą Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II. Na wystawie pokazano 350 wybranych spośród nich. Ekspozycji towarzyszy kilkusetstronicowy katalog otwarty wprowadzeniem abp. Marka Jędraszewskiego i obszernym wywiadem z kard. Stanisławem Dziwiszem. W publikacji zawarto także tekst Josepha Ratzingera „14 encyklik Jana Pawła”.

Tekst i fot.: Maria Fortuna- Sudor

Wystawę można zwiedzać do 2020 r. w siedzibie Muzeum Jana Pawła II

przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, ul. Totus Tuus 30, tel.: 12 257 53 11. Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela: 9 – 17.

Share Button