Mieszkali tutaj prawie 90 lat. W maju br. opuszczają tzw. stary dwór. Pozostawiają po sobie Park Duchacki.
Bemowie z Woli Duchackiej
Ich rodzinne korzenie od dawna sięgają Podgórza, ale najbardziej ukochanym miejscem okazała się Wola Duchacka. Tutaj zamieszkali we dworze w otoczeniu pięknego parku. W maju br. państwo Bemowie wyprowadzają się ze swojej ojcowizny. Zostanie po nich ostatnia zielona enklawa pośród osiedla z wielkiej płyty. Park Duchacki został otwarty symbolicznie w lutym tego roku. Mieszkańcy na czele z radnymi dzielnicy, miasta i wielu opiniotwórczych stowarzyszeń walczyli o niego 5 lat.
STANISŁAW BEM mieszkał na Woli Duchackiej najdłużej, bo blisko 70 lat. Nie ukrywa, że jest mu ciężko pożegnać się z miejscem, w którym wychowywał się od dzieciństwa. To tutaj bawił się z kolegami w Indian i tutaj widział ostatni raz swojego ojca. We dworze zamieszkała też jego córka Beatrycze i ukochany wnuk Jakub. – Każdy z nas po kolei wspinał się na ten jawor przed domem – pokazuje Stanisław Bem.
Skąd wziął się park?
W 2007 r. wokół posiadłości Bemów zrobiło się nagle wielkie zamieszanie. Na działkach przyległych do parku właściciele zaczęli występować do Urzędu Miasta o warunki zabudowy. Każdy liczył, że mieszkania w otoczeniu takiej przyrody, znajdą wielu chętnych kupców. Mieszkańcy patrzyli jednak z przerażeniem na te pomysły. Obawiali się, że jeśli nie zaczną działać, z zieleni nic nie zostanie. Że staną tutaj bloki i na zawsze zniknie piękny wolański krajobraz. Od początku wsparła ich Rada Dzielnicy XI.
Martwiło to też Stanisława Bema. Mimo, że rodzina też miała już wydane warunki zabudowy na swojej posesji, nie uśmiechało im się, żeby zabudować międzypokoleniowy skarb. Stanisław Bem uczestniczył we wszystkich spotkaniach z radnymi i mieszkańcami. Uczestniczył też w pertraktacjach z gminą w sprawie sprzedaży i wymiany działek. W ubiegłym roku transakcja doszła do skutku. Zbliża się też termin wyprowadzki: – Zastanawiam, co teraz zobaczę za oknem w nowym mieszkaniu. To była moja Arkadia z dzieciństwa – mówi pan Bem.
Emerytura w Krakowie
Protoplastą rodziny był Jan Böhm, który urodził się w Böhmerwald na pograniczu Niemiec i Czech. Przyjechał do miasta Podgórza w czasie zaborów. Miał piekarnię i był rajcą miejskim. Bemowie zakupili swoje włości w rejonie dzisiejszej ulicy Estońskiej w sierpniu 1925 r. Wcześniej należały one do rodziny Szarskich, właścicieli słynnej szarej kamienicy w Rynku Głównym. Na 14 hektarach na Woli Duchackiej stały dwa budynki wraz z zabudową gospodarczą, które zachowały się do dzisiaj. W jednym z budynków dawnego dworu działa przedszkole samorządowe, w drugim – tzw. starym dworze – mieszkają spadkobiercy.
Dodaj komentarz