Już 19. raz odbyły się wybory „8 Wspaniałych”. Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku 14-19 lat, uczącej się w Krakowie, odznaczającej się m.in. nienaganną postawą w życiu codziennym oraz zaangażowaniem w działalność społeczną. W zaszczytnym gronie zwycięzców znalazł się Jan Jelonek z LO nr XV w Prokocimiu, a wyróżniony został Tomasz Jędrzejczyk z Gimnazjum nr 29 w Bieżanowie, który m.in. stworzył grę planszową o starym Bieżanowie.
„8 Wspaniałych”
Konkurs po raz pierwszy zorganizowano w 1994 r. w Warszawie. Na początku przeprowadzono go w 8 warszawskich dzielnicach, a już rok później, w 1995 r., zaczęły przyłączać się nie tylko kolejne dzielnice, ale i miasta, w tym Kraków. Od 1997 r. organizatorem jest MDK „Dom Harcerza”, a współorganizatorem Urząd Miasta Krakowa.
Warszawskich twórców konkursu zainspirował amerykański western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiali się złu i przemocy. Stąd wzięła się również obowiązująca do dziś nazwa. „8 Wspaniałych” ma za zadanie promować wśród młodych ludzi pozytywne zachowania, działania i postawy oraz upowszechniać wolontariat. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, szkoły, parafie oraz mieszkańcy Krakowa. W skład jury wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji młodzieżowych, które wybierają 8 „Najlepszych z Najlepszych”, a następnie 1 Wspaniałego, który zostanie reprezentantem Krakowa w ogólnopolskiej edycji konkursu. W tegorocznej edycji będzie to Dominik Kłos, uczeń III klasy IV LO, m.in.wolontariusz Caritas i MOPS-u, pracuje w ośrodku samopomocy osób chorych na Alzheimera.
Jan Jelonek
Jest już niemal absolwentem XV LO w Prokocimiu – w maju tego roku zdaje maturę. Aktywnie działał w Samorządzie Uczniowskim, prowadził audycje w internetowym radiu eLO RMF, realizował materiały do internetowej telewizji Małopolskie TV, organizował m.in. maratony filmowe, zawody sportowe itd.
Już jako gimnazjalista został uczestnikiem projektu „Krakowska Akademia Samorządności” (uczęszczał przez 2 lata na zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów) i Młodzieżowej Rady Dzielnicy XII (obecnie jest jej przewodniczącym). – Tak naprawdę moja działalność rozpoczęła się od wyborów do Samorządu Uczniowskiego w 2009 r. Mieliśmy za zadanie podzielić się na wymyślone przez nas partie, przygotować program wyborczy i kampanię. Szkoła bardzo profesjonalnie przygotowała wybory. Wszyscy bardzo się w nie zaangażowali, a przy okazji mieliśmy świetną zabawę. To wtedy połknąłem bakcyla działalności publicznej.
Dodaj komentarz