Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski
Szanowny Panie Prezydencie
My mieszkańcy miasta wyszliśmy dziś na ulicę, bo jesteśmy sfrustrowani. Przestaliśmy być podmiotem miasta, jego treścią i krwioobiegiem, a staliśmy się statystyką. Nasze opinie, prośby formułowane przez przedstawicieli w Radach Dzielnic są ignorowane. Nasze pytania i wątpliwości trafiają w próżnię.
To miasto przestało być dobrym miejscem dla nas, wyborców. Miasto zaczęło służyć deweloperom i biznesowi, a my i przyszłe pokolenia będziemy ponosić tego konsekwencje. Nasze dzieci mają ograniczony dostęp do edukacji i opieki, gdyż jednostki te nieprzystosowane są do gwałtownie wzrastającej liczby mieszkańców. Dusimy się na naszych osiedlach, których naturalna wentylacja jest stale ograniczana poprzez nieprzemyślaną zabudowę. Z każdym miesiącem pozbawiani jesteśmy miejsc, które mogłyby stanowić naturalne parki miejskie, zieleń tak potrzebną i zbawienną w walce z pyłami i nadmiernym nagrzewaniem się miasta w letnie upały.
Dość tego, żądamy by miasto znów stało się miejscem dla ludzi, a nie przedsiębiorstwem podporządkowanym zyskowi.
Wolontariat Parku Rzecznego Drwinka w imieniu Mieszkańców Dzielnicy XI Miasta Krakowa domaga się:
- Przyspieszenia i uchwalenia procedowanych planów zagospodarowania przestrzennego Drwinka – Podedworze, Drwinka – Bochenka i Tuchowska.
- Pełnej i szybkiej realizacji projektu Parku Rzecznego Drwinka.
- Kierowania się wyższą koniecznością i dobrem publicznym, dbałością o zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń Krakowa, a co za tym idzie wstrzymania wszystkich planowanych i rozpoczętych budów, zakłócających naturalną wentylację miasta.
- Tworzenia zespołów zadaniowych do ważnych spraw/inwestycji, w skład których mieliby wchodzić: przedstawiciel Rady Dzielnicy, mieszkańcy danego obszaru jak i przedsiębiorcy, oraz konsultowania i wydawania decyzji w oparciu o ich wiążący głos.
- Przestrzegania Kodeksu Postępowania Administracyjnego, wymogów prawnych oraz praw Mieszkańców zagwarantowanych Konstytucją RP jak i ustawami.
- Zwiększenia środków finansowych na zadania realizowane przez Rady Dzielnic na utrzymanie i budowanie infrastruktury rekreacyjnej i wypoczynkowej, takiej jak parki, zielone skwery i siłownie „pod chmurką”.
- Podejmowania decyzji odważnie broniących mieszkańców przed silnym lobby deweloperskim, poprzez zabezpieczanie planów zagospodarowania przestrzennego, uwzględnianie w kosztach inwestycji deweloperskich miejsc na jednostki edukacyjne, punkty medyczne, miejsca spotkań kultury i nauki.
- Opracowania i uchwalenia przepisów określających jasne i czytelne wymagania względem ilości miejsc parkingowych, ilości i wielkości placów zabaw, skwerów zielonych, udogodnień dla osób poruszających się pieszo i na rowerach.
- Wdrożenia wewnętrznego otwartego audytu, którego celem byłoby zbadanie zgodności z prawem wszystkich kontrowersyjnych pozwoleń na zabudowę.
- Zaprzestania projektu Nowej W. Sławka i wykupowania działek pod nią.
- Cofnięcia decyzji o pozwoleniu na zabudowę wielorodzinną przy ul. Tuchowskiej 7a.
- Przeznaczenia miejsca planowanej zabudowy przy ul. Podedworze (działki 2/6; 5/13; 1/4; 6/9; 7/9; 8/9 z obr. 61) na niezbędne placówki oświatowe.
- Podjęcia uchwały celem przywrócenia drogi publicznej na ul. Bochenka, która obecnie jest drogą wewnętrzną.
- Przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla rejonu Bochenka – Piaski Nowe.
- Utworzenia zatoczek parkingowych wzdłuż ul. Bochenka na odcinku od ul. Podedworze do ul. Łużyckiej (osiedlowej) w celu udrożnienia ruchu na wysokości Szpitala św. Rafała.
- Remontu odcinka ul. Bochenka od ul. Podedworze do ul. Szpakowej wraz z wybudowaniem chodników dla mieszkańców i zatoczek parkingowych.
- Zorganizowania na jedynej przy ul. Bochenka nie zabudowanej, większej działce gminnej nr 65/52 zielonego skweru poprzez nasadzenie tam drzew, zainstalowanie urządzeń do ćwiczeń „pod chmurką” lub ławek oraz wykonanie utwardzonych alejek.
- Przystąpienia do sporządzenia Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla osiedla Wola Duchacka, zlokalizowanego w kwartale ograniczonym ulicami: Kamieńskiego, Malborską i Mochnackiego.Domagamy się również w imieniu Mieszkańców Górki Narodowej:
- Objęcia ulicy Felińskiego komunikacją miejską.
- Uwzględnienia lewoskrętu w Kuźnicy Kołłątajowskiej przy rozbudowie Al. 29 listopada.
- Przyspieszenia prac przy budowie tramwaju na osiedle Górka Narodowa.
Oczekujemy pisemnej odpowiedzi na nasze postulaty.
Z poważaniem, w imieniu Wolontariatu Parku Rzecznego Drwinka, Agnieszka Mędrek
Fotorelacja: Jarosław Kajdański
Więcej informacji na bieżąco na Facebooku na stronie Parku Rzecznego Drwinka
Dodaj komentarz