Pod patronatem medialnym „Wiadomości”
In statu nascendi (łac.), czyli w trakcie powstawania. Bo oto po wielu latach starań Muzeum Podgórza doczekało się konkretnych decyzji władz miasta. Jego kanwą będzie Dom Historii Podgórza, działający od 2002 r. przy ul. Limanowskiego 13 dotychczas jako filia Domu Kultury „Podgórze”. Nowa placówka będzie filią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. A pozytywnym impulsem stał się przypadający w tym roku jubileusz 100-lecia połączenia Podgórza z Krakowem.
27 marca br. w Sali Fontany w Pałacu pod Krzysztofory odbyło się spotkanie dyskusyjne, poświęcone planom utworzenia Muzeum Podgórza w zajeździe pod św. Benedyktem. Jego inicjatorami byli dyrektor Muzeum Michał Niezabitowski oraz prezes Stowarzyszenia Podgorze.pl Paweł Kubisztal. Zaproszono przedstawicieli licznych środowisk podgórskich.
Spotkanie otworzył dyrektor Niezabitowski, który powiedział, że MHmK jako beneficjent tej idei jest odpowiedzialne za jej realizację. – O tym, jaką wagę do tego przywiązujemy, świadczy to, że stawiliśmy się in corpore – podkreślił dyrektor przedstawiając swoich zastępców i pracowników. – To ma być muzeum historyczne, które zarazem powinno pełnić rolę inspirującą i integrującą społeczność Podgórza.
Będą tam gromadzone i udostępniane opracowania dotyczące Podgórza. Trzeba pozbierać rozproszone dokumenty i archiwalia, zaprosić mieszkańców do ich przekazywania czy udostępniania. Muzeum powinno stać się ważnym punktem na mapie Podgórza, od którego warto zacząć jego zwiedzanie. Podkreślano konieczność współpracy z innymi znajdującymi się w Podgórzu muzeami. Atrakcyjna oferta musi być skierowania do turystów krajowych i zagranicznych.
Z wielkim zainteresowaniem obejrzano prezentację koncepcji rewitalizacji zajazdu pod św. Benedyktem. W piwnicach przewidziano salę wielofunkcyjną na ok. 80 osób (np. na konferencje czy spotkania edukacyjne), także recepcję, szatnię, sklep. Na parterze na pow. ok. 270 m kw. będzie stała ekspozycja związana z Podgórzem. Na I piętrze będzie miejsce na wystawy czasowe.
W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na możliwość zagospodarowania poddasza na ekspozycje poświęcone innym częściom Podgórza, które jak przykładowo Bieżanów (800 lat), Wola Duchacka (650 lat) czy Swoszowice (600 lat) ze względu na swoją historię nie są wcale „nowym Podgórzem”. Odniesienia do tych części prawobrzeżnego Krakowa można wykonać poprzez hologramy zapraszające do zwiedzenia ciekawych miejsc także w Płaszowie, Prokocimiu, Łagiewnikach czy Piaskach Wielkich.
Przy Muzeum planowany jest parking i zieleniec, w tym miejsce na koncerty czy spotkania plenerowe.
Podkreślono ważność adresu Muzeum Podgórza, aby zajazd św. Benedykta przypisać administracyjnie do ul. Limanowskiego (ostatnio mieściła się tam restauracja Fic, a w nieudanych na szczęście planach magistratu było utworzenie galerii Dudy-Gracza). Martwiono się planem budowy w okolicy wiaduktu kolejowego, którego pylony mogą zasłonić wjazd do Muzeum.
Założono, że placówka powstanie w ciągu trzech lat – w przyszłym roku przygotowywana byłaby dokumentacja i wyłoniony wykonawca. Podjęte zostaną starania o fundusze unijne i dofinansowanie ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Na nową placówkę kulturalną zapisano w budżecie miasta 10 mln zł, z czego 7 mln na remont i adaptację, a 3 mln zł na jej wyposażenie. Co ważne, jest już pozwolenie na budowę. Inwestycję zaplanowano na lata 2015 – 2016, realne jest otwarcie Muzeum w roku 2017.
Zajazd św. Benedykta ma status zabytku. Został wzniesiony w latach 1780–1798. W II połowie XIX w. były tam austriackie koszary. 31 października 1918 r. grupa Polaków pod dowództwem ppor. Franciszka Pustelnika rozbroiła załogę. Był to jeden z pierwszych obiektów, gdzie powstawała polska niepodległość 1918 r.
Tekst i fot. Jarosław Kajdański
Dodaj komentarz