10 stycznia br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Focha 39 otwarto wystawę poświęconą życiu i twórczości J.R.R. Tolkiena, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł dotyczących stworzonej przez niego krainy Śródziemia. Ilustracje wykonał wyjątkowo utalentowany Kuba Borkowski, 11-letni uczeń z Woli Duchackiej. Wystawa potrwa do marca.
Młody artysta
Na jego pracach, wysyłanych na konkursy, obok imienia i nazwiska widnieje napis: „Zaświadczam, że praca została wykonana samodzielnie przez ucznia”.
Nazywa się JAKUB BORKOWSKI. Urodził się dość niedawno, zaledwie 11 lat temu. Jest harcerzem, uczniem IV klasy Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 na Woli Duchackiej oraz Szkoły Muzycznej w Krakowie. Jest młodym artystą, którego prace plastyczne wzbudzają podziw, zachwyt, niedowierzanie.
Od najmłodszych lat rysuje, maluje, eksperymentuje z farbami, pastelami, kredkami pod bacznym okiem taty – Ireneusza Borkowskiego.
Już w przedszkolu Kuba brał udział w konkursie na pracę plastyczną inspirowaną utworem Ludwika Jerzego Kerna – jego praca do wiersza „Cień” została doceniona przez samego autora. W klasach 1 – 3 brał udział w licznych konkursach plastycznych. W konkursie Wydawnictwa Skrzat „Nowy przyjaciel Kogutka Ziutka” zdobył I nagrodę. W ubiegłym roku otrzymał nagrodę specjalną za pracę „Mój ulubiony bohater literacki”. Konkurs zorganizowało Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie.
Jak sam mówi, uwielbia malować, czytać książki, a także słuchać ich na płytkach CD. Jego ulubiony film to „Władca pierścieni” (samodzielnie przeczytał I tom trylogii Tolkiena).
Jak go widzą inni: koledzy z klasy, nauczyciele?
Kuba jest nieśmiały, skromny, sympatyczny. Pomaga kolegom i koleżankom. W klasie jest lubiany. Dowody sympatii było widać na otwarciu wystawy, kiedy koledzy i koleżanki wręczali mu kartki z życzeniami.
Jego talent jest wszechstronny, co podkreślała p. dyrektor Krystyna Polak. (nauczycielka j. polskiego w klasie Kuby): plastyka, muzyka, język polski – to bardzo dobry uczeń. Pani Lucyna Horosz, nauczycielka plastyki w klasie Kuby, z radością patrzy na rozwój wychowanka.
Justyna Czyż-Seidel
(nauczyciel bibliotekarz)
Zdjęcia: Jarosław Kajdański
Dodaj komentarz