Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

Wiosna kojarzy się z nowością, świeżością i nowym życiem. Coraz więcej słońca i ciepła sprawia, że spoglądamy na świat z większym optymizmem i czujemy w sobie więcej energii. Taką przemianę możemy też wprowadzić do swojego życia, dzięki ustaleniu nowego celu, który chcielibyśmy osiągnąć.

Wyznaczanie celów kojarzy się zazwyczaj z postawieniami noworocznymi, o których w połowie roku, a może nawet wcześniej, niewielu już pamięta. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej dlatego, że mylimy cele z marzeniami, które puszczane są w eter bez żadnego planu, przygotowania czy motywacji. Jak zatem wyznaczać sobie nowe cele, które mają naprawdę dużą szansę na realizację?

Pozytywna afirmacja

Pierwsza zasada mówi, że nasz cel powinien być pozytywnie sformułowany. Czyli zamiast zaprzeczenia: nie chcę dalej być samotny, nie chcę tyle ważyć, nie będę pracować przez całe wakacje, za cel stawiamy sobie: chcę poznawać nowych ludzi, schudnę 10 kilogramów, w te wakacje zrealizuję wyjazd mojego życia.

To jednak dopiero początek drogi, gdyż cel, żeby był łatwiejszy do osiągnięcia, wymaga konkretów i precyzji. Warto zatem określić, że to 10 kilogramów chcemy zrzucić np. do końca listopada, lub  każdego miesiąca skupimy się na lepszym poznaniu nowej osoby, a plany wakacyjne zrealizujemy w drugiej połowie lipca i będzie to wymarzony wyjazd do Włoch. Im więcej szczegółów, tym lepiej.

Siła sprawczości

Kolejną wskazówką w wyznaczaniu celu jest to, czy jest on zależny od nas samych, bo tylko wtedy nasze wysiłki mają szansę zakończyć się powodzeniem. Nie mamy wpływu na decyzje innych ludzi, nie warto też przejmować się sytuacjami, na które są od nas niezależne. Cel powinien być też realny, więc na przykład nie znamy angielskiego, to nie planujemy napisania książki w tym języku w najbliższym czasie, ale możemy bardzo skutecznie zaplanować naukę. Nie warto też stawiać sobie całej listy celów, bo bardzo szybko się zniechęcimy. Najlepiej wyznaczyć jeden, maksymalnie dwa.

Przy wyznaczaniu celu istotne jest też zwrócenie uwagi czy jest on „ekologiczny”. Oznacza to, jak jego realizacja wpłynie na przykład na naszą rodzinę, pracę czy związek. Nie jest wskazane stawianie sobie celów, dla których musimy poświęcić zbyt dużo i stracić przez to inne wartości, jakie udało nam się wypracować w dotychczasowym życiu.

Napisz swój scenariusz

Kolejnym ważnym etapem jest szczera ocena naszej obecnej sytuacji. Warto zastanowić się, jak się czujemy bez realizacji tego celu. Taka autorefleksja może nie wywoływać u nas motyli w brzuchu, ale jeżeli będą to nasze szczere przemyślenia, to na pewno wzmocnią naszą motywację.  Nasze emocje możemy zapisać na kartce, którą przedzielimy na połowę. Natomiast po drugiej stronie wypiszmy, jak zmieni się nasze życie, gdy ten cel uda nam się osiągnąć. W obu przypadkach warto podać jak najwięcej argumentów. Warto też w tym wypadku trochę pofantazjować, zamknąć oczy i wyobrazić sobie siebie w nowej sytuacji. Może to być zarówno wizja realistyczna, jak i mistyczna. Wracanie do tych obrazów, nawet codziennie, wzmocni naszą motywację.

Działaj każdego dnia

I oczywiście nic się w naszym życiu nie zmieni, jeżeli nie wymyślimy sobie planu realizacji i nie wcielimy go w życie. Nawet jeżeli nasz cel jest ambitny, nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Warto zaplanować zmianę małymi krokami, ale z ustaleniem konkretnych terminów i dat. Odpowiedz sobie na pytanie: co możesz zrobić już w tym tygodniu? Wszystkie pomysły zapisz na kartce i znowu, im więcej ich podasz i poświęcisz temu naprawdę czas i swoją uwagę, tym później będzie Ci łatwiej. Zastanów się, jakie masz zasoby, co możesz ze swojego życia wykorzystać, a jaką wiedzę czy umiejętności będziesz musiał zdobyć. Sprawdź, jakie potrzebujesz książki, szkolenia, zastanów się, kto będzie Twoim autorytetem lub wzorem w postępowaniu.

Na koniec zastanów się także, czy nie znasz lub nie możesz poznać innych ludzi, którzy mają podobne cele w życiu. Nie wahaj się korzystać z ich doświadczenia, jak i błędów, które popełnili. Otaczaj się treściami i ludźmi o podobnych wartościach. Jeśli jest to możliwe, wyznacz kogoś kto pomoże Ci się rozliczyć z kolejnych kroków i etapów Twojego planu.

Paulina Polak

Share Button