Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

Pod patronatem medialnym „Wiadomości”

Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza w dniach 27-29 września na wielkie zwiedzanie Podgórza. To już XVIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi!

Tym razem, w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą powstania Klubu Sportowego „Korona”, piątkowa inauguracja będzie sportowa, a dokładnie gimnastyczna. W piątek (27.09) o godz. 18.00 spotkamy się w dawnej hali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy Rejtana. Posłuchamy o roli podgórskiego „Sokoła” w życiu miasta oraz o najwybitniejszej gimnastyczce KS Korony – Helenie Rakoczy. Nie zabraknie także pokazów gimnastycznych!

W sobotę otworzymy ok. 30 obiektów, w większości na co dzień niedostępnych, natomiast w niedzielę zaprosimy na kilkanaście spacerów tematycznych. PDOD to wyjątkowa możliwość poznawania i odkrywania Podgórza – szeroko rozumianego jako prawobrzeżna część Krakowa. Odwiedzimy najciekawsze zabytki Podgórza, a także wiele miejsc na co dzień niedostępnych – forty, pracownie rzemieślnicze, zapomniane obiekty przemysłowe i inne miejsca ważne dla historii Podgórza.

Pełny program będzie dostępny od 21 września na stronie www.podgorze.pl, w Muzeum Podgórza, informacjach turystycznych itp. W niedzielę zaprosimy m.in. na takie spacery:

„Kurdwanów, z sylwetką profesora Józefa Szujskiego w tle. Historia, nauka, dziedzictwo”

godz. 12.00 (ok. 2h)

zbiórka: ul Cechowa 57 (przed budynkiem Zespołu Szkół Odzieżowych nr 1).

Najstarsza wzmianka o wsi Curduanov pochodzi z 1252 r. Interesujące położenie geograficzne, ciekawa geologia, bogactwo znalezisk archeologicznych, związki własności z wielkimi klasztorami, Katedrą Krakowską, postaciami historycznymi. Dawne zespoły mieszkalno – gospodarcze, skutki działalności przemysłowej, w końcu gruntowna zmiana krajobrazu, w wyniku powstania wielkiego osiedla mieszkaniowego… to powody, dla których zapraszamy Państwa na spacer, po ziemi pełnej historii i uroku.

Oprowadza: mgr Ewa Gaj

Opowieść o polskim Noblu Erazmie Jerzmanowskim, jego pałacu i parku

godz. 13.00 (ok. 1,5h)

Zbiórka: przed Kościołem Rektoralnym p.w. św. Mikołaja z Tolentino, ul. Górników 27

Będzie o historii majątku, Rządcówki i pałacu. Zobaczymy także dawną wieżę wodną i budynki folwarczne przy al. Dygasińskiego. Poznamy niezwykłe dzieje Erazma Jerzmanowskiego i zobaczymy jego pomnik.

Oprowadza: Tomasz Ściężor

Archeologia mentalna –  KL Plaszow
godz. 11.00 (ok. 2h)

Zbiórka: Pomnik Ofiar Faszyzmu (od strony ul. Kamieńskiego)
Obóz Plaszow jest obecnie terenem zielonym. Jego krajobraz skrywa jednak tragiczną historię nazistowskiego obozu pracy przymusowej i koncentracyjnego, który istniał w latach 1942-1945. Jest to również miejsce spoczynku około 5 tysięcy osób w nim zamordowanych. O historii przypominają: Szary Dom, liczne upamiętnienia w formie pomników i tablic, ruiny, relikty architektoniczne i niwelacje terenu, które na co dzień mijamy. Zapraszamy na spacer archeologiczny, podczas którego poznamy historię obozu, badania archeologiczne realizowane przez Muzeum Krakowa od 2016 r. Oprócz tego proponujemy udział w eksperymencie polegającym na archeologii mentalnej. Każdy z nas będzie mógł odkrywać poszczególne warstwy: upamiętnień, historii obozu oraz tego, co znajdowało się w tym miejscu przed 1942 r.
Oprowadza: Kamil Karski (Pracownia KL Plaszow/Muzeum Krakowa)

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Zapraszamy!

Share Button