Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

Wydobyty kamień  położony jest między blokami przed placem zabaw. Napis na kamieniu:

„Granitowy głaz narzutowy rapakivi, „zgniły kamień” typu skandynawskiego, znaleziony podczas prac modernizacyjnych c. o, w okolicy budynku Białoruska 10 w sierpniu 2017 r.”

Wpis na Facebooku z 25 sierpnia 2017 r.:

„Wolanie, macie rapakiwi!  „Zgniły kamień”, głaz polodowcowy, wykopany w połowie sierpnia br. podczas budowy ciepłociągu w ramach inwestycji MPEC. Położony między blokami Włoska 19 a Białoruska 10 na os. Wola Duchacka Wschód. Rozmawiałem z ekipą, potwierdzili, że wiedzą, że tego zakopywać ani wywozić nie wolno i że SM „Podgórze” chce to zabezpieczyć i wyeksponować. Radni Woli Duchackiej, może tego dopilnujecie, bo warto, aby tam się znalazła tabliczka informacyjna. Przypominam, że podobny, tylko że znacznie okazalszy, głaz znajduje się obecnie przed szkołą przy ul. Spółdzielców na Kozłówce, tylko że tam tabliczki, że to pomnik przyrody prawem chroniony są już niestety mocno zatarte. Ten rapakiwi z Kozłówka leżał kiedyś między os. Piaski Nowe a Kozłówką, wygląda na to, że na tej linii, co teraz odkryty głaz. Może jest ich więcej, rozrzuconych przez lodowiec, np. pod ul. Nowosądecką?”

Inny głaz, położony na wysokości posesji przy ul. Klonowica, 21 upamiętnia rocznicę katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Tekst i fot. (Kaj)

Share Button