Wiosna w pełni, a to doskonały czas na rozpoczęcie prac ogrodowych. Aby zasadzić własne warzywa czy owoce, wcale nie trzeba jednak mieszkać poza miastem ani posiadać działki – z pomocą przychodzą Krakowskie Ogrody Społeczne.
Czym są Krakowskie Ogrody Społeczne?
Ogrody Społeczne to miejsca prowadzone niekomercyjnie przez grupę mieszkańców. Są dostępne dla wszystkich, którzy chcą uprawiać własne rośliny albo po prostu zintegrować się z sąsiadami i trochę zrelaksować na łonie natury, nawet jeśli jest to tylko kawałek zieleni w środku miasta. Ogrody Społeczne promują również zrównoważony rozwój i zdrowe nawyki żywieniowe, w końcu warzywa i owoce ze swojej grządki smakują nieporównywalnie lepiej niż te z marketu, z innymi ogrodnikami można wymienić się doświadczeniami, dodatkowo spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozwala odpocząć psychicznie. Są tutaj też organizowane różnego rodzaju spotkania, pikniki, warsztaty dla dzieci i dorosłych – krótko mówiąc, każdy znajdzie coś dla siebie.
Z roku na rok Ogrody Społeczne cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko w Polsce, a Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zachęca do zakładania kolejnych. Lista tych już istniejących w naszym mieście oraz ich mapa znajdują się na stronie: https://zzm.krakow.pl/dla-krakowian/ogrody/krakowskie-ogrody-spoleczne.html. Tutaj też można dowiedzieć się, jak stworzyć nowy ogród.
Podgórski Tajemniczy Ogród
Najmłodszym miejscem, z którego dopiero zaczynają korzystać mieszkańcy, jest Podgórski Tajemniczy Ogród przy ul. Gromadzkiej, który powstał na początku tego roku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wraz z nadejściem wiosny zaczyna się w nim dziać coraz więcej – spacerując po jego terenie, możemy już zaobserwować pierwsze sadzonki, jest ścieżka bosych stóp, chatka narzędziowa, ławki. Odbyło się też spotkanie wprowadzające pod hasłem „Początek wiosny – ogród czas start!”. Wciąż jednak pozostało sporo przestrzeni do zagospodarowania, a w pełnej krasie efekty tego projektu będzie zapewne można podziwiać bliżej lata.
Szkoła Miejskich Ogrodników
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie postanowił jeszcze bardziej wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, organizując w ramach projektu Jadalny Kraków zajęcia z cyklu Szkoła Miejskich Ogrodników. Pierwsze tegoroczne warsztaty pt. „Naturalne nawozy” odbyły się 29 marca w Ogrodzie Społecznym „Stary Bieżanów” i wzbudziły ogromne zainteresowanie, o czym świadczy chociażby fakt błyskawicznej rezerwacji wszystkich miejsc. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, między innymi, jak zrobić nawóz z bananów, kawy czy skorupek jajek oraz jak stworzyć domowy kompostownik. Organizatorzy przybliżyli też samą ideę Ogrodów Społecznych, pokazując na przykładzie Ogrodu Społecznego „Stary Bieżanów”, jak takie miejsca funkcjonują na co dzień.
Ci, którym nie udało się wziąć udziału we wspomnianych warsztatach, do 17 maja mogą skorzystać z kolejnych okazji. Przed nami następne zajęcia z cyklu, o różnej tematyce, każde odbywające się w innej lokalizacji. Zachęcamy zatem, aby zainteresować się tematem – aktualne informacje znaleźć można na profilach społecznościowych Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Tekst: Barbara Bączek
Zdjęcia: Wojciech Kuma