Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Viva Magenta, czyli głęboka czerwień wpadająca w malinowy róż – tak prezentuje się kolor roku 2023, który tradycyjnie wybiera amerykański Instytut Pantone. Zwycięski kolor staje się nie tylko inspiracją w świecie mody, designu i wystroju wnętrz, ale ma także odzwierciedlać nastroje danego czasu.

Viva Magenta to kolor odwagi, radości i energii, który łączy w sobie świat natury z wirtualnym, czyli adekwatnie odnosi się do współczesności. Barwa inspirowana jest czerwienią koszenili, naturalnego barwnika pozyskiwanego z owadów (czerwców kaktusowych), który stosowany był już od czasów średniowiecza. Barwnik ten, nazywany także kwasem karminowym, bardzo szybko zdobył uznanie najwyższych warstw społecznych i w ten sposób zdobił szaty królewskie, kościelne i mundury wojskowe.

Prezentacja tegorocznego koloru Pantone powiązana była z wirtualnym spektaklem i wystawą artystyczną, nawiązującymi do sztucznej inteligencji, która stała się drugim źródłem kolorystyki. Viva Magenta to także kolor odwagi, eksperymentu, motywacji oraz wyrażania siebie samego w czym nawiązuje do rozwoju osobistego oraz poszerzania świadomości.

Jak to się nosi?

Viva Magenta pasuje do każdego typu urody, aczkolwiek jest kolorem bardzo wyrazistym i odważnym. Może być zatem wykorzystywany w stylizacjach jako mocny dodatek, np. torebka, pasek, szpilki lub jako jeden element garderoby – bluzka, spodnie, spódnica. Viva Magenta przez projektantów mody łączona jest z czernią i beżem w bardziej klasycznych propozycjach, ale także z intensywną pomarańczą, błękitem, srebrem, granatem i brązem, w tych awangardowych. Energetyczny i elegancki kolor bardzo dobrze prezentuje się także w stylizacjach total look, czyli monochromatycznych. I oczywiście Viva Magenta sprawdzi się w makijażu, odnajdując się w kolorze szminki, paznokci czy różu na policzkach.

Jak się w tym mieszka?

Kolejną dziedziną oprócz mody, do której trafił kolor roku 2023, jest aranżacja i wystrój wnętrz. Dominujący kolor jest połączeniem ciepłych i chodnych odcieni, dzięki czemu staje się bardziej przyjazny dla oka. Kolor ten może być okazją do ożywienia wnętrza, na przykład przez wprowadzenie designerskiego mebla w aksamitnym obiciu – fotela, sofy, kanapy, krzeseł, dzięki czemu zyskamy niepowtarzalny efekt. Viva Magenta pojawia się także na ścianach i podłogach, albo jako kolor, którym pokryta jest płaszczyzna, albo jako ornament dywanu, tapety lub grafiki w salonie. Kolor roku 2023 idealnie sprawdzi się także w miejscach oficjalnych i reprezentatywnych, takich jak restauracje, kina, hotele, czy sklepy.

Czym jest Pantone?

Amerykański Instytut Pantone co roku wybiera dominujący kolor, jak również stworzył uniwersalny i międzynarodowy system kolorystyczny, który stanowi wzorzec barw. Pantone istnieje od 1986 roku i powstał na bazie doświadczeń związanych z poligrafią. W aktualnym wzorniku znajduje się 2390 podstawowych kolorów Pantone, 600 kolorów metalicznych oraz 300 kolorów pastelowych i neonowych.

W ubiegłym roku kolorem Pantone był Very Peri, czyli niebieska barwa z domieszką fioletowo-czerwonych odcieni, który miał zachęcać do działania i kreatywności. W 2021 Pantone wybrał dwa kolory – słoneczną żółć i uspokajającą szarość jako połączenie optymizmu i trwałości.

Paulina Polak

Share Button