Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

Amerykański Instytut Pantone każdego roku wybiera kolor, który staje się inspiracją dla architektów, projektantów mody i designerów wnętrz. W tym roku królował będzie Very Peri, czyli niebieski wpadający w fiolet. Ma zachęcić do optymistycznego patrzenia w przyszłość, nieść nadzieję i dostarczyć werwy do działania. Skąd taki pomysł, żeby na każde 12 miesięcy ogłaszać najmodniejszą kolorystykę? 

Wizjoner z drukarni

Uniwersalny język koloru stworzył w latach 60. Lawrence Herbert, właściciel drukarni Pantone. Miała być to dla niego praktyczna pomoc w codziennej pracy. Drukarnia przygotowywała m.in. palety dostępnej kolorystyki kosmetyków czy rajstop dla pań. Herbert chciał wyodrębnić i ujednolicić każdy odcień, tak aby klientki były jak najbardziej zadowolone i dany kolor wyglądał tak samo na całym świecie.  Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W kolejnych dziesięcioleciach paleta Panetone, w której każdy z kolorów ma swój numer i nazwę, stała się pomocna przy opisywaniu kolorów flag narodowych, karty win, czy najnowszych trendów w designie. Podobno Calvin Klein trzymał w kuchni czip (próbkę) Pantone, aby zasygnalizować swojemu szefowi kuchni, jaki kolor ma mieć jego kawa. Dziś skala Pantone opisuje 2058 kolorów, z dodatkowym uwzględnieniem fluorescencji czy metaliczności. Amerykańskie przedsiębiorstwo ma siedzibę w New Jersey. Kolor roku wybierany jest na podstawie analiz trendów, ale i nastrojów i tematów społecznych. Eksperci zapoznają się z filmami, teledyskami, śledzą wydarzenia ze świata mody, designu, kulinariów, kultury, podróży

Kolor niosący nadzieję

Kolory mają wpływ na nasze samopoczucie i warto zadbać o odpowiedni dobór barw w swoim otoczeniu. Ważne jest oczywiście to, co jest modne, ale jeszcze ważniejsze jest to, żebyśmy dobrze się w czuli w danej kolorystyce. Kolor 2022 roku to radosny i nowoczesny Very Peri. Jest to ciepłe połączenie fioletu oraz niebieskiego odcienia wpadającego w czerwień, co sprawia, że jest to kolor niezwykle energetyzujący, ale też nie taki łatwy do wykorzystania w aranżacji pomieszczenia czy kreacji stroju. Z pewnością bardzo dobrze będzie sprawdzał się jako dodatek do klasycznej bieli, szarości i beżu, a jeżeli zależy nam na bardziej awangardowym połączeniu, warto skomponować go ze srebrem czy złotem.

Kolory wybierane na króla roku mają też odniesienie do otaczającej rzeczywistości. W tym roku kontekstem będzie znowu życie w czasach pandemii, gdzie potrzebna jest spora dawka optymizmu, odwagi i kreatywnego myślenia w obliczu zmian i niepewności. Jedno jest pewne, warto zaryzykować w kolorystyczną grę, aby dodać codzienności więcej barw. 

W uzasadnieniu jury kolor Very Peri „łączy wierność i stałość niebieskiego z energią i ekscytacją czerwieni. Nowy kolor Pantone, którego dynamiczna, nowatorska obecność zachęca do osobistej pomysłowości i kreatywności, (…) to najszczęśliwszy i najcieplejszy ze wszystkich niebieskich odcieni, wprowadza inspirującą mieszankę nowości”. Czy można chcieć czegoś więcej?

Paulina Polak

Share Button