Trwający cały rok jubileusz 800–lecia istnienia Bieżanowa został zakończony w ostatni majowy weekend.
O podsumowanie poprosiliśmy prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżanowa Zygmunta Szewczyka, który powiedział m.in.:
– Zadania wynikające z programu jubileuszu zaktywizowały społeczne organizacje działające na terenie Bieżanowa oraz wielu wolontariuszy. Wiele planowanych wydarzeń udało się zrealizować. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: uroczysta inauguracja jubileuszu, udany sportowy turniej piłki nożnej „Euro w Bieżanowie” czy Sejmik Oświaty Bieżanowskiej, w ramach którego nastąpiło zbilansowanie dorobku oświaty działających na naszym terenie szkół. Odbyła się również, pod patronatem Uniwersytetu Pedagogicznego, konferencja popularnonaukowa: „Rola dworków szlacheckich w rozwoju kultury”. Był też mocny finał: XX jubileuszowe Dni Bieżanowa, w ramach których zorganizowano wiele imprez kulturalnych i sportowych.
Nie udało się zrealizować m.in. jubileuszowego balu, sesji rady dzielnicowej, a w majowy długi weekend nie zorganizowaliśmy majówki. Poczyniliśmy natomiast starania, aby KS „Bieżanowianka” (w 2015 r. czeka nas jubileusz 90-lecia jego istnienia) skierować na nowe tory. Moim zdaniem tego typu klub w dzisiejszych czasach powinien spełniać funkcje społeczne. I w tym kierunku zmierzamy. Odbudowujemy więc akademię piłkarską, a ponadto wznowiliśmy działalność sekcji zapaśniczej.
Udało nam się również zainteresować lokalną historią bieżanowskie szkoły. W ramach różnych konkursów powstało ponad 100 prac, w tym m.in. albumy, rodzinne sagi, prezentacje multimedialne, drzewa genealogiczne… Innymi znakami, które pozostały po jubileuszu, są opublikowane (w tym wznowione) książki oraz prezentowana w Dworze Czeczów stała ekspozycja „Dzieje Bieżanowa”. Zwiedzający mogą zobaczyć plansze obrazujące najważniejsze wydarzenia z historii Bieżanowa oraz interaktywną makietę ilustrującą przeszłość i teraźniejszość naszej małej ojczyzny. Wśród wydanych i wznowionych publikacji dotyczących Bieżanowa, jego przeszłości i dnia dzisiejszego, znajdują się: „Pamiętniki bieżanowskiego organisty” Jakuba Jamki, „Szkoła w Bieżanowie. Dziś, wczoraj, jutro” Małgorzaty Łężniak, „Bieżanów na pocztówkach i fotografiach” Marka Sosenki, „Bieżanów w okresie dwudziestolecia międzywojennego” Grzegorza Szydłaka, „Bieżanów – społeczność lokalna. Przeszłość i teraźniejszość” Agaty Maksymowicz, „Wieś, która była i nigdy nie wróci. Bieżanów moich lat młodzieńczych” Tomasza Aschenbrennera oraz książka podsumowująca 20 lat działalności Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii pw. Narodzenia NMP w Bieżanowie: „Nasze świadectwo” pod red. Elżbiety Madej, Anny Leszczyńskiej–Lendy i Stanisława Kumona.
Wszystkim organizacjom społecznym i wolontariuszom, zaangażowanym w realizację jubileuszowych wydarzeń, pragnę za pośrednictwem „Wiadomości” serdecznie podziękować!
Notowała: Maria Fortuna-Sudor
Zdjęcia: Stanisław Kumon
Dodaj komentarz