Reklama

Park Duchacki
Wiadomości Podgórze
Napisz do nas!
Coś ciekawego dzieje się w Twojej dzielnicy?

Poinformuj nas, prześlij zdjęcia: wiadomości.krakow@wp.pl

Wiele inwestycji może wywoływać skrajne emocje. Mało kto chyba przypuszczał, że spór może dotyczyć nawet… basenu.
Miałby on powstać na os. Na Kozłówce, w okolicy kortów tenisowych i dzisiejszych zaniedbanych boisk asfaltowych. Dokładnie mówiąc, miałby to być kompleks rekreacyjny, którego podstawową częścią byłby kryty basen z 6 torami o długości 25 m, a uzupełnieniem pomieszczenia do odnowy biologicznej, fizykoterapii i lokale gastronomiczne. Zwolennicy inwestycji przekonują, że basen zachęci kolejne osoby do czynnego spędzania wolnego czasu, przyczyni się do poprawy kondycji fizycznej mieszkańców. Oponenci wskazują na wysokie koszty utrzymania tego typu obiektów i dodają, że w odległości 2 km od planowanej inwestycji są już baseny w Prokocimiu (na wschód) i na os. Kurdwanów (na zachód).

Argumenty „ZA”

Nie sposób wskazać precyzyjnie kryterium, według którego przebiega linia podziału na przeciwników i zwolenników budowy basenu na os. Na Kozłówce. Rada Dzielnicy XII, opiniując pomysł tej inwestycji w minionej kadencji, była podzielona, pozytywna opinia została wydana tylko przy jednym głosie przewagi.
„ZA” są zdecydowanie władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Kozłówce”, które są przekonane, że inwestycja bardzo się przyda obecnym i przyszłym mieszkańcom osiedla. Władze spółdzielni wskazują, że w okolicy prowadzone są i planowane kolejne inwestycje, które dostarczą użytkowników planowanemu Dzielnicowemu Centrum Sportu i Rekreacji.
Pomysł wspiera też liczna grupa mieszkańców. Ich zdaniem, zniszczone boiska asfaltowe nie zachęcają do aktywności fizycznej, a na dodatek są miejscem spotkań chuliganów i lokalnego półświatka, które to osoby urządzają tam awantury, piją alkohol, zachowują się wulgarnie.
Pomysł wzniesienia basenu popiera również radna Grażyna Fijałkowska. – Wspieram z całego serca ten pomysł, bo jest to inwestycja bardzo potrzebna, która przyczyni się do wzrostu liczby osób aktywnie spędzających czas. Inwestycja przyczyni się również do zmiany wizerunku osiedla, postrzeganego do niedawna jako wielka sypialnia i miejsce niezbyt bezpieczne. Po otwarciu „Siemachy”, utworzeniu gimnazjum prowadzonego przez OO. Jezuitów, działaniach Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Kozłówce” na rzecz poprawy bezpieczeństwa, wizerunek osiedla bardzo się zmienił. Na dodatek jest szansa, że w tym roku powstanie na osiedlu Centrum Aktywności Seniora oraz uda się wykonać długo oczekiwany przez mieszkańców generalny remont przejścia podziemnego pod ul. Wielicką. Gdyby jeszcze powstał  basen, to można by mówić o wielkiej metamorfozie osiedla – uważa radna Fijałkowska.

Argumenty „PRZECIW”

Przeciwnicy inwestycji podnoszą inne argumenty. Po pierwsze wskazują na kwestie ekonomiczne – stosunkowo niedaleko, w odległości ok. 2 km, są już baseny przy ul. Kurczaba (Prokocim) i Wysłouchów (Kurdwanów) i nie ma potrzeby budowy kolejnego. Argumentują, że przejazd 2 km samochodem czy kilku przystanków komunikacją publiczną nie jest żadnym problemem. W ramach troski o sprawność fizyczną można też dojechać na rowerze – dodają.
Wskazują też na wysokie koszty inwestycji oraz jej późniejszego utrzymania. Proponują, by za pieniądze przeznaczone na budowę basenu wyremontować boiska, zrewitalizować otoczenie. Są przekonani, że po takich działaniach pozostałaby w budżecie miasta jeszcze pewna kwota, by do właściwego stanu doprowadzić jeszcze jakieś inne boiska.
Drugi pakiet argumentów „PRZECIW” związany jest z ekologią. Przeciwnicy wzniesienia basenu boją się uciążliwości związanych z samą budową i późniejszym funkcjonowaniem obiektu. Wskazują, że inwestycja będzie się wiązała z ograniczeniem powierzchni zielonych na terenie osiedla, zwiększonym ruchem samochodowym.
Niejako przy okazji pojawia się też sprawa Parku Rzecznego Drwinka, który ma powstać w okolicy. Przeciwnicy basenu wskazują, że od kilku lat Miasto nie może się uporać z wykupem terenów pod park z braku pieniędzy, że wizja pięknego terenu rekreacyjnego między osiedlami Na Kozłówce i Piaski Nowe wciąż jest tylko na papierze, a tymczasem znajdują się pieniądze na budowę – ich zdaniem – niepotrzebnego w tym miejscu basenu.

Dyskusje na forach

W dyskusjach prowadzonych na różnych forach internetowych pojawiają się też inne argumenty. Choćby taki, że z boisk można korzystać za darmo, a za wejście na basen trzeba płacić. Jeden z internautów napisał: „Za te same pieniądze można byłoby wybudować w tym miejscu kilka wielofunkcyjnych boisk, rynnę dla skateboardingu, tory przeszkód dla rolkarzy i ścieżki dla nich, siłownię na wolnym powietrzu i tak dalej, czyli obiekty dla wszystkich. A tak miasto wybuduje obiekt dla nielicznych”.
Z kolei inny spróbował pogodzić obie strony i zaproponował, by na dachu basenu urządzić… ogólnodostępne boiska, na które wstęp byłby bezpłatny.
Śmiała wizja, ale może warta przemyślenia… I to już teraz, bo w tym roku Miasto planuje przeznaczyć 300 tys. zł na opracowanie dokumentacji.

basen

Krzysztof Duliński
fot. (Kaj)

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *