„Jubileusz jest świetnym pretekstem do integracji społeczności lokalnej”
8 lutego br. mszą św. z udziałem ks. bp. Jana Szkodonia rozpoczęły się oficjalnie obchody 600-lecia lokacji Swoszowic. Następnie uroczystości przeniosły się do Szkoły Podstawowej nr 43 przy ul. Myślenickiej, gdzie odbyło się przedstawienie o historii miejscowości, rozwiązanie licznych konkursów, wernisaż fotografii, wystawa pamiątek, a także poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych gości.
Akt lokacyjny – od biskupiej wsi do dzielnicy Krakowa
– Bardzo rzadko zdarza się, aby dla wsi wydawany był akt lokacyjny. Zazwyczaj otrzymywały go miasta. Tym bardziej powinniśmy być dumni z wyróżnienia Swoszowic, gdyż jest to ewenement na skalę krajową. Nie należy też mylić aktu lokacji z aktem założenia. Historia Swoszowic zaczyna się przynajmniej 200 lat wcześniej – mówił Dominik Galas, radny Dzielnicy X, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 600-lecia lokacji Swoszowic oraz pomysłodawca i współautor książki „Swoszowice – królewska perła siarką i wodami słynąca” (jego artykuły poświęcone historii Swoszowic można przeczytać na łamach „Wiadomości” – www.wiadomoscipodgorze.pl).
Akt lokacyjny z 4 lutego 1415 r. został wydany przez kancelarię króla Władysława Jagiełły na rzecz klasztoru Bożego Ciała. Dzięki niemu oraz królewskiemu przywilejowi, w ówczesnej wsi zaczęto poszukiwania siarki, a następnie utworzono kopalnię. Z leczniczych walorów wód siarkowych korzystał sam król Jagiełło.
Oryginalny dokument lokacyjny udało się odnaleźć, po żmudnych poszukiwaniach, dopiero w grudniu 2014 r. Na co dzień spoczywa on w krakowskim archiwum klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich. 8 lutego br., po raz pierwszy od czasów podpisania w 1415 r., został on wystawiony na widok publiczny, co jest wydarzeniem historycznym.
Swoszowice – królewska perła siarką i wodami słynąca
Więcej ciekawych informacji można uzyskać m.in. z książki „Swoszowice – królewska perła siarką i wodami słynąca” autorstwa Dominika Galasa, Józefa Mitki oraz Urszuli Kryszałowicz. Dzięki funduszom z Urzędu Miasta Krakowa przeznaczonych na rozwój kultury, zostało wydanych jedynie 1000 egzemplarzy. – Książka cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest to pozycja bezpłatna, więc w większości rozeszła się już pierwszego dnia. Otrzymał ją każdy, kto chciał podczas uroczystości w Szkole Podstawowej nr 43 – informuje Dominik Galas. – Otrzymuję wiele zapytań o dostępność książki. Na chwilę obecną można ją wypożyczyć jedynie w bibliotece szkolnej SP 43. Mam nadzieję, że uda się wznowić wydanie, zaktualizowane o informacje o wydarzeniach rocznicowych, i każda swoszowicka rodzina będzie mogła mieć je w swojej domowej biblioteczce.
Obchody jubileuszowe
– Jubileusz jest refleksją nad przeszłością. Jest też refleksją nad teraźniejszością. W tym czasie rodzą się też postanowienia dla przyszłości. Jubileusz mówi też o przemijaniu… – podkreślił ks. bp Jan Szkodoń podczas mszy św. inaugurującej uroczystości. Odbyła się ona już w nowym kościele w Swoszowicach przy ul. Zdrojowej.
Kolejnym punktem programu były atrakcje w Szkole Podstawowej nr 43, gdzie można było obejrzeć m.in. widowisko historyczne w wykonaniu uczniów. Nad spektaklem czuwały Bożena Biesiadecka i Marzena Mazurek, a w jego przygotowanie zaangażowane było ok. 200 osób. Dużym wkładem wykazała się Rada Rodzicielska, które wspomogła finansowo owe wydarzenie.
Następnie zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursów – fotograficznego, literackiego, plastycznego oraz na logo Swoszowic. Ten ostatni okazał się na tyle popularny, że zgłoszenia napłynęły nawet z… Argentyny. Ostatecznie wygrał Michał Kempa, mieszkaniec naszej dzielnicy, wykazując się bardzo profesjonalnym projektem.
Część oficjalna zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym dla wszystkich gości.
Obietnice – budżet 2015 dla Swoszowic
Podczas uroczystości nie zabrakło przedstawicieli ze świata polityki – senatora RP Bogdana Klicha, wiceprezydenta Krakowa Elżbiety Koterby, czy przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera.
Politycy wygłosili okolicznościowe przemówienia, wręczyli nagrody, a przewodniczący Kośmider oficjalnie potwierdził plany budżetowe dla Swoszowic na 2015 r. Według jego obietnic ma zostać dokończony remont ul. Myślenickiej i ul. Krzyżanowskiego, a także rozpocząć się rozbudowa SP 43 oraz remont WLKS „Krakus”.
Zaangażowanie społeczne
Obchody jubileuszowe mają przede wszystkim na celu integrację społeczeństwa lokalnego. Pozwalają również poznać nie tylko bogatą historię Swoszowic, ale też spojrzeć z innej perspektywy na naszą okolicę, poczuć dumę z przynależności do społeczności.
– Po odzewie, jaki otrzymaliśmy od mieszkańców Swoszowic, widzę potrzebę organizowania tego typu uroczystości – podkreślił Dominik Galas. – Jest to też rewelacyjna reklama naszej dzielnicy. Chciałbym przy tym serdecznie podziękować ponad 200 wolontariuszom, którzy zaangażowali się w ten projekt, bez nich nie udałoby się nic osiągnąć. Widoczny był również wkład instytucji miejskich, takich jak np. ZIKiT (przyozdobienie słupów oraz ronda im. Andrzeja Pamuły okolicznościowymi planszami), MPO (posprzątanie dzikich wysypisk). Muszę też podkreślić, że wszystkie środki na organizację wydarzenia zostały pozyskane od prywatnych sponsorów oraz z Urzędu Miasta Krakowa.
Zapowiedzi kolejnych wydarzeń
Lista jubileuszowych wydarzeń nie jest zamknięta. Każdy, kto chciałby wzbogacić ją o coś ciekawego, wykaże się inicjatywą i zaangażowaniem – jest mile widziany. Program obchodów i aktualności można śledzić na stronie parafii Opatrzności Bożej www.swoszowice.diecezja.krakow.pl oraz na Facebooku zapisując się na wydarzenie „600-lecie lokacji Swoszowic”.
Tekst i fot.: Elżbieta Ćwik
Dodaj komentarz