Zwykło się mówić, ze skromność jest cnotą, że chwalić się nie wypada, że to w złym guście, ale patrząc dookoła, widać, że czasy się bardzo zmieniły. I chwalić się jednak trzeba, pokazywać, opowiadać, bo dziś już nie wystarczy tylko robić. To i my się pochwalimy, zwłaszcza, ze okazja ku temu słuszna, bo osiągnęliśmy pełnoletniość i mamy za sobą nie jeden, a szereg egzaminów dojrzałości z szeregu działalności. Zleciało…
Dokładnie dziś mija 18 lat od bardzo ważnej dla nas daty. 18 listopada 2005 roku, to wtedy po blisko czterech lat działania strony podgorze.pl, po kilku latach działania jako mieszkańcy Podgórza, jako sympatycy dzielnicy itp. – zarejestrowaliśmy się jako organizacja – Stowarzyszenie PODGORZE.PL.
Od tamtego czasu zorganizowaliśmy setki wydarzeń, w których uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób, doprowadziliśmy do powstania Muzeum Podgórza, obroniliśmy fort św. Benedykt przed nadbudową i działaliśmy na rzecz ochrony wielu podgórskich zabytków, doprowadziliśmy do zasadzenia setek drzew i pomogliśmy w powstaniu kilku parków, dwadzieścia razy witaliśmy wraz tłumami najdłuższy dzień roku na kopcu Kraka, blisko dwa tysiące osób oprowadziliśmy po terenie szpitala w Kobierzynie, przypomnieliśmy historię Liberatora i Baudienstu w Libanie, odnowiliśmy dziewięć nagrobków na Nowym Cmentarzu Podgórskim i wpisaliśmy oba podgórskie cmentarze na Europejski Szlak Cmentarzy, podczas dwudziestu dwóch edycji Podgórskich Dni Otwartych Drzwi udostępniliśmy do zwiedzania ponad dwieście obiektów w prawobrzeżnej części Krakowa i przypomnieliśmy kilkanaście zapomnianych życiorysów podgórskich postaci, doprowadziliśmy do wydania pierwszego przewodnika po Podgórzu i pierwszego przewodnika po Zabłociu, założyliśmy Targ Pietruszkowy i powołali fundację, która go teraz powadzi, otrzymaliśmy odznakę „Honoris Gratia” i dwa wyróżnienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa, rozbujaliśmy najpiękniejszą świąteczna karuzelę na Rynku Podgórskim, stworzyliśmy podgórskie targi rzeczy wyjątkowych, mamy za sobą kilkanaście wygranych bitew o podgórskie dziedzictwo, wmurowaliśmy tablice poświęcone podgórzanom, wspólnie z podgórzanami przywróciliśmy blask podgórskiemu jelonkowi, odzyskaliśmy i odnowiliśmy neon Księgarnia, podczas spacerów, wycieczek wyedukowaliśmy tysiące podgórzan i krakowian, napisaliśmy kilka tysięcy wpisów na naszą stronę, która miała sporo ponad milion odsłon…
I wiele, wiele więcej. I to nie jest nasze ostatnie słowo. Planujemy jeszcze zmienić fontannę na Rynku Podgórskim, otworzyć park pod łącznicą kolejową, park przy Dekerta 15, upamiętnić Buzera i odwiedzić samego Pana Twardowskiego, oczywiście na księżycu 😉
Wszystko to jest możliwe dzięki pasji kilku osób, które są w stowarzyszeniu od początku i kilkunastu aktywnych osób, które wspierały nas w minionych latach.
Nie da się opisać blisko dwóch dekad w kilku zdaniach, dlatego zamieściliśmy szczegółowe sprawozdanie z każdego roku naszej działalności w zakładce stowarzyszenie. Zapraszamy do lektury i oczywiście zapraszamy do wspólnego działania!